چگونه اسپیکینگ آیلتس را تقویت کنیم؟ (پادکست و پارافریز)

چگونه اسپیکینگ آیلتس را تقویت کنیم؟

تقویت مهارت Speaking در آزمون آیلتس بسیار چالشی و زمان‌بر است، اما با تمرین و استفاده از روش‌های مناسب می‌تواند در مدت زمان کوتاه بهبود یابد. قطعاً در طول مسیر یادگیری فراز و نشیب‌هایی وجود دارد که ممکن است شما را نامید کند، اما با تلاش و کوشش می توانید نمره مورد نظر خود را بگیرید.

یادآوری می شود که 80 درصد موفقیت شما به روحیه، انگیزه و اهداف شما بستگی دارد. اگر فقط از روی عادت کتاب یا جزوه را باز کنید، به موفقیت چندانی نمی‌رسید و پس از مدت کوتاهی قید تقویت مهارت اسپیکینگ را می‌زنید. بنابراین در این آموزش سعی کردیم راهکارهایی برای گرفتن نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس ارائه شده است.

1. تمرین منظم اسپیکینگ آیلتس

هر روز زمان مخصوصی را به تمرین Speaking اختصاص دهید. می‌توانید با دوستان یا افرادی که سطح زبان انگلیسی شان با شما تقریباً یکسان است صحبت کنید. همچنین می توانید از اپلیکیشن‌هایی مثل Speaky , Lingbe , Conversation Exchange , hellotalk , Tandem برای پیدا کردن پارتنر و تمرین منظم استفاده کنید.

همچنین شما می توانید روبروی آینه تمرین منظم اسپیکینگ آیلتس داشته باشید. البته این کار کسل کننده است، اما اثر مثبت‌ای در مهارت Speaking شما دارد. سعی کنید از تایمر گوشی موبایل برای جواب دادن به سوالات استفاده کنید. به این صورت پیشرفت بیشتری خواهید کرد چرا که در زمان تعیین شده صحبت می کنید.

2. گوش دادن به پادکست

گوش دادن به مکالمات و صداهای انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردار است. پادکست‌های زبان انگلیسی را گوش کنید تا با تلفظ، اصطلاحات و نحوه استفاده از کلمات آشنا شوید. برای دیدن بهترین پادکست های زبان و آیلتس کلیک کنید. از جمله بهترین سایت ها و اپلیکشین‌های پادکست در ادامه لیست شده است:

 • سایت اللو  elllo
 • سایت آل ایرز All Ears English
 • بریتیش کانسیل British Council
 • سایت ای اس ال ESLpod
 • پادکست لوک Luke’s English
 • صدای آمریکا VOA
 • بی بی سی  6minutes BBC
 • نکات سریع و کثیف Quick and dirty tips
 • اعتیاد به پادکست Podcast Addict

تمرین با موضوعات متنوع

تمرین Speaking را بر اساس موضوعات مختلف انجام دهید. موضوعات ممکن است از زندگی روزمره تا مسائل جهانی و اجتماعی باشند. تعداد سوالات و موضوعات آیلتس بسیار زیاد است، بنابراین از ایده های ثابت برای جواب دادن به سوالات استفاده کنید. مثلاً از یک شخصیت برای جواب دادن به سوال زیر استفاده کنید. به این صورت روانی و تسلط بیشتری خواهید داشت.

 • Describe a successful person
 • Describe an interesting person
 • Describe a person who always has interesting ideas
 • Describe a successful businessperson
 • Describe a person who enjoys cooking
 • Describe a person who inspired you
 • Describe someone you know who often helps others
 • Describe a person you met at a party

ساخت نقشه ذهنی (Mind Mapping)

برای هر موضوع، نقشه ذهنی بسازید. این نقشه شامل کلمات کلیدی، اصطلاحات، و نکات اصلی مرتبط با موضوع باشد. مثلاً در سوالات پارت 2 گفته شده در بالا ، ایده‌ها و واژگانی که ممکن است در مورد آن صحبت کنید را نوشته و تمرین کنید. بدین منظور می توانید از لغات زیر استفاده کنید:

پرانرژی ، فعال ، سخت کوش ، سمجEnergetic, active, hardworking, persistent
مصمم برای موفق شدن ، بلند پروازDetermined to succeed, ambitious
او دوست دارد خودش را به چالش بکشدHe likes to challenge himself
شخصی که می توانید روی او حساب کنیدSomeone you can count on
همیشه وقتی به او احتیاج دارید ، آنجا استAlways there when you need him
پشتیبان، حمایت کنندهSupportive
مشتاق ، باانگیزه ، پرشورEnthusiastic, motivated, passionate
درس‌خوان ، تحصیلکرده ، با دانش، خبره و ماهرstudious, well-educated, knowledgeable, sophisticated
مستقل ، مسئولIndependent, responsible
مهربان ، مراقبKind, caring
سخاوتمند ، خودخواه نیستGenerous, unselfish
گشاده دل ، خاکی ، آسان‌گیر ، صمیمیBig-hearted, Down-to-earth, easygoing, friendly

ضبط صدای خودتان

صدای خودتان را ضبط کنید و پس از ضبط، صدای خود را گوش دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و بهبود ببخشید. البته اگر بتوانید همین کار را با یک استاد آیلتس که سطح پیشرفته انگلیسی دارد انجام دهید، نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت.

متاسفانه بسیاری از داوطلبین ضبط صدا را جدی نمی گیرند و تنبلی می کنند. همانگونه که پیش‌تر گفته شد، انگیزه و اهداف شما نقش مستقیم در عملکرد و نمره آیلتس شما دارد. تمامی افرادی که موفق به کسب نمرات بالا شده اند اهداف مهاجرتی را در ذهن خود دنبال کرده‌اند. مثلاً یک شرکت معتبر خارجی را تصور کردند که در آنجا کار می کنند و پول زیادی بدست می آورند. این تصویرسازی به آنها اراده کافی برای انجام تمرین های منظم از جمله ضبط صدا را می دهد.

پیش بینی سوالات متداول

با مرور سوالات متداول در بخش Speaking آزمون آیلتس، آمادگی خود را افزایش دهید. این کار را می‌توانید با پارتنر یا استاد آیلتس انجام دهید. از جمله مهمترنی و بهترین کتاب های پیش بینی سوالات آیلتس در ادامه آمده است:

کلاس‌های آموزشی

معلمان ماهر و متخصص در کلاس‌های آموزشی قادرند تا نمونه پاسخ‌های شما را تصحیح کرده و بازخورد دقیقی در مورد نقاط قوت و ضعف شما ارائه دهند. این بازخورد می‌تواند به بهبود عملکرد شما کمک کند. در این کلاس‌ها، اصول و تکنیک‌های صحبت کردن، تصحیح خطاها و ارتقاء مهارت اسپیکینگ به شما آموزش داده می‌شود.

این اساتید نکات و ترفندهای مختلفی را به شما آموزش می‌دهند که ممکن است به تسلط بیشتر بر زبان انگلیسی و آیلتس منجر شود. بسیاری از کلاس‌های آموزشی جلسات شبیه‌سازی آزمون را نیز در کلاس اجرا می کنند. این تست های ماک (Mock) می‌توانند به شما کمک کنند تا با محیط و نحوه اجرای قوانین آزمون آیلتس آشنا شوید.

استفاده از منابع آموزشی

از منابع آموزشی معتبر مانند کتاب‌ها، نرم‌افزارها و منابع آنلاین استفاده کنید تا تکنیک‌های جدید را یاد بگیرید. منابع مختلفی برای تقویت اسپیکینگ آیلتس وجود دارد که برخی از آنها وقت تلف کنی است و به شما کمک نمی کنند، اما برخی بسیار کارآمد و مفید هستند. در ادامه تعدادی منبع برای این بخش معرفی شده است:

پیشرفت تدریجی

هدف گذاری برای بهبود تدریجی و پیوسته مهم است. مراحل پیشرفت را تعیین کنید و تاکید داشته باشید که به تدریج مهارات شما در Speaking بهبود پیدا می‌کنند.

پارافریز در اسپیکینگ آیلتس

پارافریز در اسپیکینگ آیلتس

نکته کلیدی برای کسب نمره بالاتر در اسپیکینگ آیلتس، پارافریز سوال است. هنگامی که ممتحن از شما سوال می پرسد، اگر هنگام جواب فقط از کلمات سوال استفاده کنید، نمره خوبی نخواهید گرفت. در حقیقت شما باید سوال را Paraphrase کنید که این کار را می‌توانید با کلمات و تغییر ساختار گرامی انجام دهید.

در معیارهای ارزیابی اسپکینگ آیلتس برای کسب نمره 7 در واژگان (Vocabulary) ، می‌گوید: «به‌طور مؤثر از Paraphrase استفاده می‌کند» و برای نمره 4 Vocabulary آمده است: «به ندرت تلاش می‌کند تا Paraphrase کند». بنابراین به وضوح Paraphrase مهم است و منجر به کسب نمره بالا می شود.

در اینجا یک مثال بد برای سؤالات بخش اول اسپیکینپ آیلتس آمده است:

Topic: Food (part 1 of the speaking test)

 1. What kind of food do you like?
  The kinds of food I like are spicy such as Thai food and I like Indian food too.
 2. Are there any foods you dislike?
  Yes, I dislike bland food such as tofu or white bread, they are too bland.
 3. What food did you like to eat as a child?
  As a child I liked to eat hamburgers, I sometimes ate cakes when I was a child too.
 4. Do you prefer to eat alone or with other people?
  I prefer to eat with other people because I can talk to them while I eat.

مشکل اینجا چیست، آیا می توانید آن را تشخیص دهید؟ به هر حال از نظر گرامری درست به نظر می رسد، اما داوطلب از همان کلمات سوال استفاده کرده است. کلمات Bold از سوال کپی شده اند. اگرچه پاسخ ها واضح هستند و از نظر گرامری صحیح به نظر می رسند، اما دایره لغات محدود و بسیار ساده است. در ادامه جواب سوالات با استفاده از Paraphrase آمده است:

 1. What kind of food do you like?
  I’m very keen on spicy dishes such as Thai curries, soups, and spicy Thai salads. I’m also into Indian cuisine, particularly spinach curry with chicken.
 2. Are there any foods you dislike?
  Bland cuisine is not my cup of tea, such as tofu, noodles, or white bread. They just don’t stimulate my taste buds.
 3. What food did you like to eat as a child?
  When I was a kid I was very keen on hamburgers.  I remember I used to go to McDonald’s to get a quarter pounder, not exactly healthy though. I also had a sweet tooth, so I loved cakes.
 4. Do you prefer to eat alone or with other people?
  I would rather have dinner or lunch with someone, like my classmates or friends, as I find it more sociable and we can chat about various things. I feel uncomfortable eating on my own.

آیا باید در تمام قسمت های آزمون اسپیکینگ Paraphrase کنم؟

بله، در اسپیکینگ قسمت 2 و قسمت 3 همینطور است. تا جایی که ممکن است بازنویسی کنید اما در مورد آن وسواس نداشته باشید. گاهی اوقات ممکن است نتوانید مترادف یا عبارتی را در نظر بگیرید، اما می توانید دستور زبان را کمی تغییر دهید. به عنوان مثال، در قسمت 1 به احتمال زیاد از شما سؤال می شود:

Do you work or study?

I am studying economics at the moment at Leeds University.

این پاسخ خوب است، و توجه کنید که چگونه از کلمه “Studying” به شکل Present Continues استفاده شده است. پاسخ‌های خود را در پارت 1 مختصر و کوتاه بگویید، اما در پارت 3 باید نظرات خود را با یک مثال پشتیبانی کنید تا پاسخ طولانی‌تر شود.

مثال برای پارت 3 اسپیکینگ آیلتس

Question: What are the pros and cons of living in a large city?

Well, I’d say that the advantages of residing in a large urban area are that salaries tend to be much higher than in smaller towns,  and transport infrastructure is more efficient and developed. For example, when I lived in London my yearly income was at least 5000 pounds more than when I was living in Hereford. I could also use the extensive tube and bus network to get anywhere in London quickly.

For the downsides, I reckon it’s the stress of commuting to work every day and the high cost of rents. Although salaries are higher, living costs are exorbitant, particularly in London. I also remember the rush hour in London it was awful, everyone was packed into the trains like sardines.

دلیل طولانی بودن جواب این سوال این است که که سؤال از من 2 چیز می‌پرسد: جوانب مثبت و منفی، بنابراین سعی کردم سؤال را با جزئیات بیشتری پوشش دهم، به مثال توجه کنید. همچنین از یک اصطلاح “packed like sardines” استفاده شده است. در برخی موارد، پاسخ به این اندازه طولانی نخواهد بود، اما مهمتر از همه می بینید که از استفاده از کلمات در سوال اجتناب کرده ام.

نکته: هنگام استفاده از اصطلاحات یا idioms مراقب باشید زیرا اگر نمی دانید چگونه از آنها به درستی استفاده کنید، بیشتر به ضرر شما تمام می شود تا به سودتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *