Search
Close this search box.
logo-zandi-english

نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2

من اعتقاد دارم که شما باید بین3 الی 5 دقیقه برای تحلیل و آنالیز سوال وقت صرف کنید تا نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 را بهتر انجام دهید. شاید بپرسید چرا؟ در جواب به شما می گویم که من دانش آموزانی با مهارت های خوب انگلیسی داشته‌ام، ولی آنها با نمره 6 در Task 2 کار خود را به پایان رساندند، با وجود اینکه توانایی نمره 7 را داشتند.

آن دانش‌آموزان بدون برنامه‌ریزی، تحلیل و آنالیز سوال، شروع به نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 کردند، بنابراین پاراگراف‌ها را به خوبی ساختار ندادند یا از موضوع خارج شدند و غیره. اینجاست که ممکن است شما در نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 دچار مشکلاتی شوید. 

برنامه‌ریزی، تحلیل و آنالیز سوال در نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 شما بسیار مهم است، که اکثر اساتید توصیه‌های مختلفی برای این کار دارند. برخی 2 دقیقه یا 3 دقیقه را برای تحلیل و آنالیز سوال در نظر می‌گیرند. اما همانطور که قبلاً گفتم شما باید 5 دقیقه وقت بگذارید.

در 3 الی 5 دقیقه تحلیل و آنالیز سوال writing ، گام‌های زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • گام اول: اطمینان از فهمیدن نوع سوال رایتینگ تسک 2
 • گام دوم: آنالیز و تحلیل کلمات کلیدی
 • گام سوم: آیا باید در رایتینگ نظر خودم یا دیگران را بنویسم؟
 • گام چهارم: ایده‌پردازی در مورد سوال

بعداز تحلیل، گام‌های زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • گام پنجم: پارافریز سوال رایتینگ در جمله اول مقدمه
 • گام ششم: نوشتن Thesis Statement در جمله دوم مقدمه
 • گام هفتم: نوشتن پاراگراف body 1 و body 2
 • گام هشتم: نوشتن پاراگراف Conclusion

الگو و ساختار رایتینگ آیلتس تسک 2

پنج نوع سوال در رایتینگ آیلتس تسک 2 وجود دارد که تقریباً هرکدام ساختار متفاوتی دارند، اما از الگوی مشابهی پیروی می‌کنند. در ادامه الگوی کلی و نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 در چهار پاراگراف آمده است:

ساختار رایتینگ تسک 2 آیلتس

نحوه نوشتن سوال Cause-Solution

در اینجا قصد دارم نحوه نوشتن یک نمونه رایتینگ problem-solution را به صورت کامل توضیح بدم. ابتدا سوال را تجزیه و تحلیل کنید، این اساسی‌ترین قدم در نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 است، زیرا اگر سوال را به طور کامل درک نکنید، ممکن است به نوشتن موضوع دیگری بپردازید و ساختار رایتینگ آیلتس را رعایت نکنید و در نهایت این بر نمره باند شما تأثیر می گذارد. سوال رایتینگ آیلتس Problem-Solution زیر را بخوانید و با کلیک بر روی دکمه نارنجی ساختار نوشتن آن را ببینید.

All over the world societies are facing a growing problem with obesity. This problem affects both children and adults.

What are the reasons for this rise in obesity, and how can it be solved?

قبل از جستجوی کلمات کلیدی، شما باید سوال را بدقت بخوانید و اطمینان حاصل کنید که نوع سوال رایتینگ آیلتس چیست و راجع به چه محتوایی باید ایده‌پردازی کنید. برای دیدن انواع سوالات رایتینگ آیلتس تسک 2 اینجا کلیک کنید. در اینجا از سلامتی و مشکلات چاقی صحبت شده است.

Keywords: all over the world,  societies, a growing problem,  obesity,  affects children and adults,

موضوع کلی در مورد چاقی است، اما باید روی همه کلمات کلیدی تمرکز کنیم. باید مطالب مهم را با نگاه به کلمات کلیدی شرح بدهیم، بجای اینکه فقط درباره چاقی صحبت کنیم. در اصل سوال این است که:

1. دلایل افزایش چاقی در بین همه گروه های سنی چیست؟
2. چه راه حل هایی برای آن ارائه می‌دهید.

در اینجا دو سوال پرسیده شده است که عبارتند از: “دلایل این موضوع چیست؟” و “چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟” شما فقط باید در مورد چرایی مشکل یا دلایل مشکل (نظر غیرمستقیم) بنویسید و ایده‌هایی را برای حل مشکل (نظر غیرمستقیم) پیشنهاد کنید.

برای مثال فوق در introduction paragraph دو جمله بنویسید:

جمله اول: پارافریز سوال رایتینگ (background statement)، به این صورت که همان جمله را با کلمات و عبارات دیگر بنویسید. برای دیدن آموزش paraphrase اینجا کلیک کنید.

جمله دوم: نوشتن جمله thesis statement به این صورت که دو دلیل بیاورید و همچنین دو راه‌حل را عنوان کنید. یادآوری می‌شود که پاراگراف introduction، باید حدود 40 الی 50 کلمه داشته باشد.

برای یادگیری جزئیات نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 پاراگراف مقدمه، اینجا کلیک کنید.

paraphrase (پارافریز) جمله اول مقدمه

حال باید برای paraphrase کردن سوال به بهترین نحو فکر کنید. این کار با synonyms انجام می‌شود و می‌توانید ساختار جملات را تغییر دهید اما باید معنی سوال را حفظ کنید. مراقب باشید، از مترادف ها هر چند گاهی استفاده کنید تا معنی را تغییر ندهید.

این جایی است که شما نیاز به طیف گسترده‌ای از واژگان را دارید و ممتحن به دنبال مهارت‌های paraphrasing شما است. به یاد داشته باشید که شما نیازی به paraphrase کردن همه چیز ندارید، در بسیاری از موارد بعضی از کلمات برای حفظ معنی باقی می‌مانند، زیرا کلمات خاصی وجود دارند که به راحتی قابل paraphrase نیستند. برای یادگیری نحوه پارافریز کردن اینجا کلیک کنید.

آیا باید نظر خودتان را در Writing بنویسید؟

این بستگی به نوع سوال دارد، اگر در سوال از شما در مورد opinion پرسیده باشد، شما باید با یک استراتژی نظر خودتان را در متن پارگراف‌ها بیان کنید.یکی از نکات مهم در ielts writing task 2 نوشتن نظرات خودتان در جمله دوم مقدمه (thesis statement) و پاراگراف‌های body است. همچنین در نتیجه گیری رایتینگ نظر خودتان را مجدداً تکرار کنید.

ایده‌پردازی در نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2

یک مشکل مشترک بسیار بزرگ برای داوطلبین، ایده پردازی در رایتینگ آیلتس است. شاید دلیل آن استرس و عدم خلاقیت کافی باشد. اگر در فکر کردن برای نوشتن رایتینگ مشکل دارید، احتمالاً بخاطر سیستم آموزشی ایران است که فقط حفظ کردن روش اصلی کسب نمره بالا بوده است. با این حساب در ایده‌پردازی مشکل خواهید داشت، چون هیچوقت از تفکر و خلاقیت ذهن خود برای جوابگویی به سوالات استفاده نکرده‌اید. با توجه به این موضوع باید راهی برای رشد تخیل خود پیدا کنید. 

با توجه به اینکه در چنین سیستم آموزشی پرورش یافته‌اید، شاید بخش ایده‌های سایمون به شما کمک کند.

بیشتر داوطلبین دچار استرس و اضطراب می‌شوند، زیرا فقط 3 دقیقه فرصت دارند تا رایتینگ خود را برنامه ریزی و تحلیل کنند، اما این مسئله با تمرین قابل حل است. خواندن داستانهای خبری و گوش دادن به پادکست‌ها بر اساس مباحث رایج آیلتس، روش خوبی برای بدست آوردن ایده پردازی در رایتینگ آیلتس است. (در پایان این پست لیستی از این مباحث وجود دارد).

معمولاً ساده‌ترین و واضح‌ترین ایده‌ها بهترین هستند، بنابراین لازم نیست راجع به موضوعاتی حرف بزنید که تابحال هیچکس به آن نپرداخته است.

ایده‌پردازی احتمالاً یکی از دشوارترین قسمتهای نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 است. بعضی از داوطلبین فکر می‌کنند که فقط باید brainstorm کنند و سپس شروع به نوشتن کنند. ولی شما برای نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 فقط 40 دقیقه وقت دارید. دو تکنیک برای نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 در ادامه توضیح داده شده است.

تصور کنید که در مورد سوال زیر با یک دوست گفتگو می‌کنید. سؤالات زیادی بپرسید و پاسخ ها را یادداشت کنید. از خودتان بپرسید چرا ، این به شما کمک می‌کند تا ایده بگیرید. شما باید مواردی که در مورد موضوع سوال است را انتخاب کنید.

All over the world societies are facing a growing problem with obesity. This problem affects both children and adults.

What are the reasons for this rise in obesity, and how can it be solved?

سه روش برای ایده‌پردازی وجود دارد که در ادامه توضیح داده شده است:

1. لیست کردن ایده ها

نحوه ایده‌پردازی در رایتینگ آیلتس تسک 2 برای سوالات “Problem & Solution” یا “Advantage & Disadvantage” به این صورت است که در دو ستون یکی برای مزایا یا راه‌حل‌ها و دیگری برای معایب یا مسائل، از خودتان سوال و جواب کنید.

به یاد داشته باشید که شما نباید در body 1 لیستی از ایده ها بنویسید، بلکه باید بهترین‌ ایده‌ها را انتخاب کنید. در هر پاراگراف یک یا دو ایده اصلی کافی است.

ایده‌پردازی برای رایتینگ problem-solution

در سمت چپ مشکلات و در سمت راست راه حل‌ها آمده‌اند. همانطور که قبلاً اشاره شد، هنگام نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 از نکات کلیدی سخن بگوید. در رایتینگ Problem-Solution، می‌توانید با یک مشکل در body 1 و یک راه حل در body 2 مطالب خودتان را بنویسید. اگر نسبت به نوشتن احساس اطمینان دارید و قصد گرفتن نمره 7 یا بیشتر را دارید، می توانید 2 مشکل و 2 راه حل را عنوان کنید. به هیچ عنوان لیست وار چند علت و راه‌حل را پشت سر هم ننویسید.

تکنیک بالا برای رایتینگ‌های Advantage-Disadvantage عالی است، شما می‌توانید از دو مزیت در body 1 و دو نقطه ضعف در body 2 سخن بگویید، تا نمره باندی حدود 7 را بدست آورید. اگر از دستور زبان و گرامر خودتان اطمینان دارید، دو مزیت و دو ضرر را عنوان کنید. پاراگراف‌های body باید دارای موارد زیر باشند:

 1. Topic sentence
 2. Supporting sentence
 3. Example

برای یادگیری نحوه نوشتن پاراگراف body رایتینگ آیلتس، اینجا کلیک کنید.

2. از خودتان سوال کنید (why)

این روش برای ایده پردازی در رایتینگ آیلتس بسیار مفید است، تصور کنید با دوست صمیمی‌تان در حال بحث در مورد موضوع رایتینگ هستید.

keep asking why

All over the world societies are facing a growing problem with obesity. This problem affects both children and adults.

What are the reasons for this rise in obesity, and how can it be solved?

Me: What do you think causes obesity?
Elham: Too much fast food consumption and ready meals.

Me: How does that cause obesity?
Elham: It’s well known that this kind of food is high in fat and sugar etc.

Me: What can be done about it then?
Elham: The government must take action, maybe put a tax on fast food

Me: What else causes obesity and why is it a growing problem?
Elham: Well, lack of exercise, people are too busy with work these days and can’t get to the gym…also diabetes due to high-fat diets is a big problem in developed countries now.

Me: OK so maybe companies can set up special incentives to join company gyms, or maybe the government can offer a similar solution.
Elham: yeah that’s an idea

برای ایده پردازی در رایتینگ آیلتس از خودتان سوال بپرسید

…What is the cause of obesity? lack of exercise… Why? people don’t have time to exercise…. Explain? because they are busy…. Why? because they have to work. …What’s the solution? do more exercise. ….How? employers could offer incentives, find time to get to the gym…..What about junk food? …what can be done about overeating? …etc

3 - ترسیم کلمات و ایده ها (Mind mapping)

Problem: Overconsumption of fast food or ready meals.
Solution: government should raise tax on fast food.

Problem: Too much sugar and trans fats in convenience food.
Solution: government regulations needed to stop this.

Problem: Lack of exercise due to a busy lifestyle.
Solution: special incentives, paid leave once a week to join a sports or fitness club.

Problem: Gym membership and sports clubs fees are expensive.
Solution: Sports centres need to regulate their prices.

Problem: Unhealthy food is cheaper.
Solution: The food industry has to address the problem.

ترسیم کلمات و ایده‌های مختلف راجع به موضوع اصلی سوال رایتینگ، به این صورت که موضوع اصلی در یک دایره قرار می‌گیرد و ایده‌ها درون حلقه دور آن نوشته می‌شوند.

 mind-mapping

اکنون باید فقط یک مشکل و یک راه حل را انتخاب کنیم یا 2 مشکل و راه حل انتخاب کنیم و در مورد آنها بنویسید.

نکته مهم: هنگام نوشتن پاراگراف های body، همه مشکلات و راه‌حل‌ها را به صورت لیستی ذکر نکنید، باید فقط یک یا دو مورد را انتخاب کنید و مثال بزنید و با جزئیات بیشتر توضیح دهید. این آموزش فقط برای نشان دادن این است که چگونه سریع می توان ایده گرفت.

What you should do in 3 minute and after that

 1. Analyze the question.
 2. Find keywords
 3. Whether to write your opinion or not
 4. Think of ideas. (not a big list of ideas, keep it concise)
 5. Think about the best way to paraphrase the introduction.
 6. Think of a good thesis statement for the introduction.
 7. Write body paragraph 1 and 2
 8. Write a conclusion 

پاسخ نمونه رایتینگ

One cause and One solution

Nations worldwide are dealing with the increasing issue of obesity which is a cause for concern among all age groups. One main cause of this issue is the overconsumption of fast food and convenience foods. A possible solution would be a government tax on these foods with lower costs for fresh produce.

One reason that people are becoming overweight these days is that they are eating more junk food and convenience food rather than cooking healthy meals at home. This is because many people tend to lead a busy life so it is easier to just buy ready meals or get a takeaway rather than cook at home. For instance, studies by the UK government have found that sales of these types of foods have risen considerably in the past two decades. If the issue is not addressed soon there will most likely be an epidemic of obesity-related illnesses such as diabetes in the near future.

To tackle this issue governments need to increase the tax on high-sugar or unhealthy foods, especially those that contain trans fats. This would mean that consumers would think twice about the food they consume, so in the long run, this could lead to them losing weight and leading a much healthier life. To illustrate this, recently Norway implemented tough regulations and higher taxes on food containing high levels of sodium and saturated fats. They also fixed a lower price for organic vegetables to attract more consumers of fresh produce in supermarkets. This had a dramatic effect on reducing the consumption of junk foods.

In conclusion, being overweight is an increasing issue for children and adults globally because of the consumption of fast food and convenience foods. Authorities need to look at taxing these foods and making healthier options more available.


Notes:

This essay is 297 words long. It takes one cause of the problem and explains it, then in the main body 2, the solution is given. Notice the conclusion just rephrases the introduction. I paraphrased the word ‘governments’ to ‘authorities’.  Yes, there is some repetition of words such as fast food, etc…  you can actually repeat words as long as this is done sparingly.

You can write about one problem and one solution and still get band 7 as long as it is well-supported. The issue with the two problems two solutions essay is that you will run out of time as it will be a very long essay. Aim for under 300 words in writing task 2.

How to think of ideas in IELTS Writing task 2

تمرین ایده پردازی در رایتینگ آیلتس

در زیر یک سؤال Problem-Solution آمده است ، آیا می‌توانید با استفاده از روشهایی که قبلاً بیان کردم، به ایده‌های خوب فکر کنید؟ این فقط یک تمرین برای ایده پردازی در رایتینگ آیلتس است، ما هنوز قصد نداریم پارگراف body را بنویسیم. (don’t rush through things)

These days many people have access to computers and a large number of children play computer games.

What are the negative impacts of playing computer games, and what can be done to minimize the bad effects?

بعداز تمرین و یاداشت برداری، برای دیدن توضیحات من بر روی لینک زیر کلیک کنید:

در اینجا از روش شماره 2 استفاده شده است، یعنی به صورت پرسیدن Why:

Problem: Children become addicted to gaming
Solution: Parents should limit access to computer games to 20 minutes a day

Problem: Children do not study and play games instead.
Solution: Parents need to set rules on studying before playing computer games.

Problem: Children stop communicating and are focused only on gaming
Solution: Parents should recognise this issue and restrict access to gaming.

Problem: Many computer games are too violent for kids
Solution: Gaming companies must address the issue and set up age restrictions

Another way is by asking myself questions and making quick notes. I can then use this when it comes to writing the body paragraphs… (these are just notes I made below, this is not the body paragraph)

Notes:

Children becoming addicted to gaming..why? parents not thinking of consequences.. so what can be done? parents need to limit access to 20 minutes a day….. why? … Youngsters studying and just playing games…so what can be done? parents should set rules, prioritise studying first…. what about violent games? what can be done about them? … gaming companies have to tackle the issue…how? set up age restrictions.. etc..

برخی از معلمان می گویند که برای کسب نمره بالا، به 2 مشکل و 2 راه حل نیاز دارید. در واقع، شما می توانید با یک مشکل و یک راه حل، رایتینگ خودتان را بنویسید و همچنان به یک نمره 7 برسید، تا زمانی که رایتینگ آیلتس به خوبی توسعه یافته باشد.

The marking criteria for task response Band 7 say: ‘presents, extends and supports main ideas…’

بنابراین، تا زمانی که ایده های شما به خوبی توضیح داده شود و در موضوع سوال و مرتبط بنوسید، نمره خوبی خواهید گرفت.

بارزترین ایده ها بهترین هستند

برای مثال اگر سوال زیر در آزمون آیلتس داده شود:

Global warming is one of the biggest threats humanity faces in the 21st century and sea levels are continuing to rise at alarming rates.

What are the causes of these problems, and what are some possible solutions?

اولین چیزی که به ذهن شما می‌آید

the causes is ‘C02 emissions from privately owned cars and factories’.

The solutions could be for the government to ‘tax factories that pollute’  and for ‘car companies to be given government funding to develop more electric/hybrid vehicles.’

این ایده ها خیلی واضح به نظر می رسند، و ممکن است شما فکر کنید “خب این همان چیزی است که دیگران می گویند!” بنابراین آنها ایده های خوبی نیستند. ممتحن اهمیتی نمی دهد، تا زمانی که ایده های شما در موضوع باشند و مستقیماً به موضوع سوال جواب دهند.

شما باید ایده های خودتان را توسعه دهید و آنها را با یک مثال توضیح دهید. مثال لازم نیست حقیقت باشد اما باید قابل قبول باشد.

سوالات رایج رایتینگ آیلتس تسک 2

در اینجا متداول ترین مباحث آیلتس آمده است که در Writing task 2 و همچنین بخش صحبت کردن ارائه می شود. توصیه می کنم برای ایده پردازی در رایتینگ آیلتس، به دنبال اخبار و پادکست های مبتنی بر این موضوعات بگردید. روزی یک موضوع انتخاب کنید و مطلبی در مورد آن بخوانید یا به آن گوش دهید.

چهار نکته اساسی

1. بیش از حد آن را پیچیده نکنید. ساده‌ترین ایده‌ها در آیلتس بهترین هستند اما باید در موضوع بمانید. نیازی نیست که راجع به همه چیز اطلاعات داشته باشید. همین قدر که بتوانید یک ایده واضح بنویسید و آن را با مثالی توضیح دهید و توسعه دهید، کافی است.

2. داشتن ایده های خاص مهم است. اگر ایده پردازی در رایتینگ آیلتس خیلی کلی باشند، ممکن است نمره task response خود را از دست بدهید. سوال را به خوبی تحلیل کنید و مطمئن شوید که در مورد چه چیزی باید بنویسید و سپس کلمات کلیدی را انتخاب کنید. سپس به ایده پردازی در رایتینگ آیلتس بپردازید که مستقیماً با موضوعات موجود در سؤال مربوط هستند.

3. ایده‌های زیادی ننویسید. در رایتینگ آیلتس تسک 2 ، شما فقط به یک ایده اصلی در هر پاراگراف نیاز دارید، که می‌تواند از طریق توضیح و ذکر یک مثال توسعه یابد. یکی از معیارهای رسمی نمره‌دهی آیلتس coherence and cohesions است که می‌گوید: “داوطلب موضوع روشن و واضح در هر پاراگراف ارائه می‌کند”

4. وحشت نکنید. بسیاری از دانشجویان هنگام تمرین به راحتی به ایده‌ها فکر می‌کنند و می‌توانند آنها را گسترش دهند، اما در آزمون آیلتس مغز آنها از کار می‌افتد. یکی از بهترین راه‌حل‌ها شرکت در آزمون‎های ماک برای مدیریت و کنترل استرس است.

17 پاسخ

 1. به ندرت برای مقاله یا سایتی دیدگاهم رو ثبت می‌کنم ولی امروز که سایتتون رو پیدا کردم تا الان، فقط دارم ویدیوها و مطالب خلاصه و مفید می‌خونم و خواستم بگم کارتون واقعا عالیه و نگارشتون هم کاملا روان و قابل فهمه برام.
  مرسی از وقتی که برای نگارش و تهیه ویدیوها گذاشتید کارتون بسیار ارزشمند هست.

  1. سلام و سپاس از نظر دلگرم کننده شما. بسیار خوشحال شدم

 2. سلام وقت بخیر
  می خواستم اول تشکر کنم از این درس بسیار عالی که تهیه کردید. پرسیدن “چرا” در موضوعات مختلف خیلی می تونه کمک کنه تا سریع تر و روان تر بنویسیم. من با این تکنیک خیلی پیشرفت کردم. ممنونم از پکیج خوبی که درست کردید.

 3. یک ماه هست که این دوره رو خریداری کردم و چندین درس رو نگاه کردم، باید بگم واقعا دسته بندی خوبی انجام شده، استاد تدریس و بیان عالی دارند، نکات کلیدی زیادی بیان شده
  خیلی متشکرم از استاد زندی عزیز بابت این دوره

 4. توضيحات خيلي خوب و عالي بودن ، ويدئو اموزشي بسيار كاربردي بود ، قطعا تاثير ويدئو اموزشي در يادگيري به مراتب بيشتر از فايل است ، كاش مدرس جلسات ويدئويي ديگه اي هم داشتن كه ميتونستيم ازشون استفاده كنيم
  ممنون

  1. درود و سپاس از قدردانی
   4 تا از ویدیوهای بخش رایتینگ تسک 2 باز است. اول این‌ها رو نگاه کنید. در صورتی که مورد پسند بود، میتونید پکیج رو خریداری کنید و از طریق داشبورد کاربری همه رو دانلود کنید.

 5. سلام
  با عرض ادب و احترام
  به جرات میتونم بگم زندی انگلیش،تنها سایت فارسی زبانیه که بسیار کامل و جامع و بدون خساست آموزش و مطالب کاربردی رو در اختیار زبان آموزان قرار داده. در صورتیکه خیلی از سایت ها همین مطالب رو بصورت پکیج تهیه کرده و میفروشند.
  امیدوارم همواره سلامت و استوار باشید.
  با تشکر از استاد محترم جناب زندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *