Search
Close this search box.
logo-zandi-english

موضوعات و منابع تقویت لیسنینگ آیلتس

پخش ویدیو

تفاوت هر بخش لیسنینگ آیلتس

لیسنینگ آیلتس به چهار بخش تقسیم می‌شود. هر قسمت 10 سوال دارد و در مجموع 40 داده می‌شود.

سوالات و موضوعات بخش اول

یک مکالمه میان دو نفر در مورد یک موضوع اجتماعی روزمره است. مثلاً یک نفر برای گرفتن اطلاعات تئاتر یا سینما زنگ می‌زند. در این مکالمه اطلاعاتی رد و بدل می‌شود و در نهایت مشخصات شخص برای خرید بلیط داده می‌شود. سوالات Gap-fill در این بخش از IELTS Listening بیشتر مشاهده شده است.

سوالات و موضوعات بخش دوم

یک صحبت تک نفره در مورد یک موضوع اجتماعی است. موضوعات این بخش لیسنینگ آیلتس به این صورت است که مثلاً شخصی برای کارکنان تازه استخدام شده ، در مورد قوانین شرکت صحبت می کند. احتمالاً به آنها از قوانین استفاده از اینترنت، زمان نهار و غیره نکاتی را متذکر می‌شود. سوالات Map و Multiple Choice در این قسمت بیشتر دیده شده است.

سوالات و موضوعات بخش سوم

این بخش ممکن است تا چهار نفر را شامل شود. معمولاً دو دانشجو در مورد پروژه درسی مشاجره می‌کنند و در بعضی مواقع، استاد به آنها می‌پیوندد. سوالات معمولا به صورت Multiple Choice و Matching است.

سوالات و موضوعات بخش چهارم

یک صحبت تک نفره در مورد یک موضوع آکادمیک است. مثلاً تاریخچه جانور محیط زیست، در کشوری را شرح می‌دهد. در این بخش، گوینده با سرعت بیشتری نسبت به قسمت‌های قبل صحبت می‌کند. براساس کتاب‌های کمبریج آیلتس، سوالات این بخش معمولاً Gap-fill است.

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

سوالات Gap-fill یا جای خالی به صورت‌های مختلفی درون آزمون آیلتس می‌آیند.

 1. Note completion
 2. Form completion
 3. table completion
 4. sentence completion
 5. summary completion
 6. Short answer

IELTS 11 test 2 gap fill zandi english

دسته دیگر سوالات Map و Diagram هستند که در زیر یک نمونه آمده است.

IELTS 11 test 2 map listening zandi english

دسته سوم سوالات Multiple Choice سه گزینه‌ای و پنج گزینه‌ای هستند.

IELTS 11 test 1 multiple choice 2 zandi english

IELTS 11 test 2 multiple choice 2 zandi english

دسته آخر سوالات Matching است که در زیر یک نمونه آمده است.

IELTS 11 test 3 matching zandi english

پیش‌بینی جواب سوالات

در سوالات Gap-fill شما نیاز دارید تا نوع اطلاعات را تشخیص دهید. مثلاً name, date, phone number, percentage, price and place name از جمله آنها هستد. گاهی اوقات باید چهارچوب جای خالی را از نظر noun, adjective and verb بررسی کنید. این کار نیاز به دانش زبان انگلیس دارد، بنابراین سطح انگلیسی خودتان را بالا ببرید.

سیستم پارافریز و مترادف به گونه‌ای است که در Audio می‌گوید A half ولی در متن نوشته 50% یا ممکن است در Audio کلمه countryside را صدا کند ولی در متن rural area نوشته شده باشد. به عبارت دیگر شما باید کلمات مترادف را از قبل پیش‌بینی کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا همه جواب‌ها را به درستی انتخاب کنید.

جملات پارافریز و مترادف

فرض کنید در مثال‌های زیر جملات سمت چپ در متن سوالات Multiple Choice آمده باشد و جملات سمت راست در Audio گفته شده باشد. هر دو جمله را بخوانید و بعد تصمیم بگیرید که آیا معنی هر دو جمله با هم برابر است؟

Listening paraphrasing

در حقیقت تمام جملات بالا Paraphrase شده‌اند و معنی جملات متن سوال و صدای گوینده برابر است.

پیدا کردن Keyword

شما باید در تمامی سوالات لیسنینگ آیلتس، لغات کلیدی را پیدا کنید. این تکنیک در سوالات Multiple Choice بسیار مهم است، زیرا هر گزینه متن طولانی را شامل می‌شود. اگر لغات کلیدی را پیدا نکنید، همزمان باید تمام گزینه‌ها را بخوانید و صدای Audio را گوش کنید. این احتمالاً به ضرر شما تمام می‌شود. بهتر است با چند لغت کلیدی، گزینه‌ها را از هم تفکیک کنیم.

 1. List of possible answers:
 2. was recently publicized in the media = newspaper, TV, radio
 3. includes some items given by the artists = donated
 4. includes the most popular exhibits in the museum = favorite
 5. has had some of its contents relocated = moved

جملات گمراه کننده – Distractors

گوینده شما را با عوامل مزاحم به اشتباه می‌اندازد. جمله نقض، کلمه یا عبارتی است که اطلاعات اصلی داده شده را تغییر داده یا تصحیح می کند. بنابراین، ممکن است به شما پاسخی داده شود و سپس دوباره آن را نقض کند و سپس پاسخ دیگری بدهد. مثلاً ممکن است ساعت 9:30 وقت ملاقات بدهد، اما بعد بگوید که این ساعت پر شده است. اکنون ساعت 10:30 را پیشنهاد می‌دهد.

در اینجا چند مثال که حاوی جملات نقض هستند، آمده است. من کلمات مربوطه را برجسته (bold) کرده ام.

 1. They live at number 64 Miller Street. No, sorry, it’s number 46. I always get the numbers the wrong way around.
 2. The train leaves at 10.20. In fact, it’s 10.21 to be precise.
 3. I’ve left my glasses in the living room. No, wait a minute, I remember putting them down by the phone in the hallway after I took that call.
 4. I really fancy a steak for my main course but I’ve decided to have the fish as I’m trying to cut down on red meat.
 5. The kids want to visit Spain for our holiday. . However, the best deals this summer are in France so we’ll go there instead.

بهترین منابع تقویت لیسنینگ آیلتس

یکی از مهمترین اقدامات شما در جهت تقویت لیسنینگ آیلتس، انتخاب منابع استاندارد از انتشارات کمبریج، آکسفورد، بارونز و غیره است. متأسفانه در سال های اخیر، تعداد زیادی کتاب و جزوه غیراصولی منتشر شده است که می تواند منجر به پسرفت شما گردد. بنابراین مراقبت باشید که گول افراد سودجو را نخورید که با وعده های تو خالی به دنبال منافع مادی خود هستند.

در ادامه سه منبع برای تقویت لیسنینگ آیلتس معرفی شده است که هر کدام می توانید نمره آیلتس شما را به بالای 7 برساند. لازم به ذکر است که منابع توصیه شده برای IELTS Listening به صورت انحصاری از طریق وبسایت Zandi English قابل دریافت و مشاهده است. همه این منابع را بنده در طول دوران آمادگی آیلتس فرا گرفتم. البته مثل خیلی از اساتید، با انتخاب اشتباه کتاب، پادکست، فیلم، صفحات یوتیوب، کانال تلگرام وقت خود را تلف کردم. اما در اینجا شما نگران نباشید، چرا که همه چیز را برای تقویت لیسنینگ آیلتس و کسب نمره بالای 7 معرفی کرده ام.

مجموعه لغات ضروری آیلتس

یکی از بی نظیرترین پکیج های سایت Zandi English را حتماً دانلود کنید. این پکیج بی نظیر بیش از 500 لغت اصلی دارد که با مترادف آنها به حدود 2.500 کلمه میرسد. بنابراین شما با آموزش رایگان لغات ضروری آیلتس تعداد خیلی زیادی کلمه و لغت انگلیسی یاد می گیرید. همانطور که قبلاً گفتم، سیستم پارافریز در انواع سوالات IELTS Listening استفاده شده است. شما ناچار هستید که دامنه واژگان خود را افزایش دهید.

در پکیج لغات ضروری که از طریق منو سایت قابل دسترس است، شما می توانید بعداز مطالعه هر درس، تست آنلاین را انجام دهید. برای هر درس بیش از 35 تست چهار گزینه ای گذاشته شده ، تا قبل از رفتن به درس بعدی، خود را بسنجید. همچینین در هر درس این مجموعه ، یک ویدیو آموزشی از لغات اصلی، مترادف و دو مثال با لحجه بریتیش می باشد. چرا منتظرید، همین حالا با کلیک بر روی لینک صفحه لغات ضروری آیلتس شروع کنید.

مجموعه 1200 لغت لیسنینگ آیلتس

یکی از اساسی ترین مراحلی را که باید هر داوطلب طی کند، تقویت دیکته یا املا است. بالای 20 سوال از 40 سوال لیسنینگ آیلتس، به صورت Gap-fill یا جای خالی است. این سوالات همیشه به صورتی طراحی می شوند که حدود سه الی چهار تای انها از لحاظ Spelling مشکل ساز شوند. پس نباید این نقطه ضعف را دست کم بگیریم و باید از همان روزهای اول خود را برای این چالش آماده کنید.

شاید در نگاه اول فکر کنید، این 1200 کلمه را در عرض یک یا دو هفته می خوانم و بعد می روم سراغ تست های کتاب کمبریج آیلتس تا خودم را محک بزنم. اما تجربه به من ثابت کرده که یادگیری و تسلط بر این مجموعه بین 2 الی 3 ماه طول می کشد. البته اگر روزی به صورت متغییر بین یک الی دو ساعت وقت بگذارید.

اما نکته مهم این است که این کلمات را باید از طریق فایل Audio بشنوید و سپس در دفتر بنویسید یا در کامپیوتر تایپ کنید. اگر قرار باشد که کسی این کلمات را برای ما بازگو کند، کار خیلی خیلی سخت می شود و روند یادگیری ما کند می شود. دوستانی که پکیج لیسینگ آیلتس سایت را تهیه کنند، می توانند از تست آنلاین جذاب و کاربردی تعبیه شده در سایت استفاده کنند. برای تقویت دیکته از لینک صحفه لغات لیسنینگ استفاده کنید.

معرفی بهترین پادکست لیسنینگ

پادکست های مختفلفی در سطح اینترنت وجود دارد که البته برای سطوح مختلف تهیه شده اند. پادکستی که من برای تقویت لیسنیگ آیلتس در پکیج قرار دادم برای کسانی که سطح pre-intermediate تا Advanced هستند، مناسب است. به شما کمک می کند که جملات را به فارسی ترجمه نکنید و بعداز مدتی انگلیسی را مستقیم می فهمید. برای تقویت زبان انگلیسی از پادکست استفاده کنید. لینک دانلود پادکست

موضوعات و منابع تقویت لیسنینگ آیلتس

31 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر پارافریزها را در مجموعه ی لیسنیگ دارید؟ چون مشکل من بیشتر تو پارافریز است

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله داخل پکیج پارافریز به صورت تکنیکال توضیح داده شده است.

 2. عالی ترین سایت زبان هستید، من که دارم بی نهایت از آموزش ها تون استفاده می کنم.
  توی این اوضاع اقتصادی متاسفانه امکان کلاس رفتن برام نیست و پکیج شما بسیار عالی و ماهرانه است. من که جایی دیگه ندیدم 🙏🙏🌸🌸

  1. ممنونم از نظرات دلگرم کننده تون. خوشحالم که با مطالعه پکیج توی آیلتس بهتر شدید. موفق و سرافراز باشید.

 3. چقدر زیبا، صبورانه، دلسوزانه و پرانرژی محتوا درست کردید. من چندین ماه است که با سایت شما آشنا شدم. در قدم اول هیچ شکی نکردم برای خرید پکیج طلایی. واقعاً عالی و بی نظیر بود. زمین تا آسمون توی گرامر، واژگان، کالوکیشن، اصطلاحات، تکنیک های تست زنی و نوشتن Writing پیشرفت کردم. خیلی خیلی ممنون از سایت خوب تون

  1. خواهش می کنم، نظر لطف شماست که اینگونه از سایت و پکیج تعریف می کنید. خوشحالم که پیشرفت کردید و امیدوارم که پرانگیزه ادامه بدید تا به نمره دلخواه خودتون برسید.
   من تمام سعی ام رو کردم که یک مجموعه بی نقص برای کسانی که می خوان مهاجرت کنند درست کنم. برای ساخت آموزش ها خیلی وقت گذاشتم و خواستم همه چیز کامل باشه.

 4. من خیلی خوشحالم که پکیج طلایی شما رو تهیه کردم. نحوه آموزش شما بسیار عالی است. مشخص است که برای این مجموعه زیبایی خیلی وقت گذاشتید. یک دنیا سپاس

  1. من تقریباً 3 ساله برای این مجموعه وقت گذاشتم. منابع زیادی برای آیلتس خوندم، اما مطالبی رو انتخاب کردم که بدرد شما بخوره و نمره بیار باشه. خیلی ها حاشیه سازی می کنند و اصلاً بلد نیستند محتوای آموزشی درست کنند. شاید حوصله اش رو ندارند یا نمی خوان هزینه کنند. اما من تمام تلاشم رو کردم که محصول نهایی همونی باشه که یک روز آرزو داشتم.

 5. پکیج شما خیلی عالی بود، من بسیار پیشرفت کردم. الان خیلی بهتر تست می زنم.
  شما تمام جنبه های امتحان رو در نظر گرفتید، مثلاً از املاء کلمات گرفته تا تکنیک پارافریز

  1. خوشحالم که با پکیج طلایی تونستید پیشرفت کنید. من تمام تلاشم رو کردم که از سیر تا پیاز آیلتس توی پکیج باشه

 6. درود استاد عزیز
  من از سن 12 سالگی تا 18 سالگی به زور مادرم کلاس زبان رفتم و خداروشکر سطح ام بد نیست. تقریباً دو ماهی میشه که دارم خودم رو برای آیلتس آماده می کنم و همون روزهای اول با سایت شما آشنا شدم و بعدش پکیج شما رو خریدم. فقط می تونم بگم خیلی بی نظیر هست. اصلاً حاشیه سازی نکردید و سریع رفتید دنبال اصل مطلب تا سریع آدم راه بیوفته. یک دنیا سپاس از این همه تلاش و پشتکار برای گردآوری این مجموعه
  پکیج listening بسیار بسیار شگفت انگیز هست. من خیلی بد تست کتاب کمبریج میزدم و اصلاً متوجه اشتباههات خودم نبودم. بعداز دیدن ویدیوهای آموزشی پیشرفت زیادی داشتم.

  1. سلام، خواهش می کنم نظر لطف شماست. خوشحالم که براتون مفید و کاربردی بوده.
   با پشتکار و تلاش خودتون دارید آماده می‌شید. آفرین

 7. سلام استاد
  ميخواستم از مطالب بسيار مفيدي كه در اختيار ما دانشجويان قرار ميديد تشكر كنم و اينكه استاد بنده پكيج آموزش ليسنينگ شمارو كامل و حتي برخي دروس رو چندين بار خوندم و نوت برداري كردم براي خودم اما متاسفانه پيشرفت چشم گيري نميكنم مثلا يكي از تست هاي كمبريج رو با تعداد غلط كمتر ميزنم و يكي شو نه خوب نميزنم و بيشتر هم مشكلم روي سوالات 4 گزينه اي هست. استاد ميشه راهنمايي بفرماييد ممنونم

  1. سلام وقت بخیر
   در پکیج تکنیک ها و طرفندهای تست زنی گفته شده است و در عین حال گفتم که اگر انگلیسی را به فارسی ترجمه کنید یا به صورت مستقیم نفهمید، قطعاً دچار مشکل می شوید. حتماً پادکست رو گوش کنید و در عین حال تست کتاب کمبریج بزنید. مطمئناً نتیجه می گیرید.

  2. ممنونم استاد
   تست هاي اكچوال ها استاندارد هستند براي تست بيشتر زدن هم براي ريدينگ هم براي ليسنينگ

 8. استاد ارجمند
  با سلام و احترام
  در بخش 8 لغات لیسنینگ nature آخرین واژه یعنی incineration plants معنی محل زباله سوزی میدهد .درحقیقت plants همان کارخانه یا تاسیسات است که ما در تصفیه آب هم داریم . water treatment plants (تصفیه خانه های آب)
  با سپاس فراوان از زحمات شما

 9. سلام.قسمت سوالات مپ و مچینگ (شما سوالات کمبریج و یا گرداوری یک سری سوالات رو گذاشتین؟)یا نه اومدین نحوه ی پاسخگویی به این مدل سوالات رو اموزش دادین؟

 10. سلام استاد

  ممنون از آموزشهای خوب و جامع .
  استاد لینک دانلود پادکست و ویدیو لسینینگ خرابه واین پیغام رو میدهد .
  ! C:\Users\mina\Downloads\Ielts-Listening-Words-Zandi-English.zip: The archive is corrupt

  1. سلام خواهش میکنم
   من لینک رو بررسی کردم و مشکلی نداشت.
   شما اگر توی اکسترکت کردن فایل zip مشکل دارید! یکبار از فایل zip کپی بگیرید و دوباره اکسترکت کنید.
   اگر نشد، دوباره دانلود کنید.

   1. استاد زندی،
    از زحماتی که برای تهیه این مطالب ارزنده کشیده‌اید بسیار سپاسگزارم. موفق و پیروز باشید.

 11. با عرض سلام و تشکر
  مطالب جامع و کاربردی و عالی
  سپاس فراوان

  1. خواهش می کنم،
   ممنونم از اینکه با نظرات دلگرم کننده خودتون بهم روحیه و انگیزه میدید تا محتوای بیشتری درست کنم.

 12. همه چیز کامل و جامع توضیح داده شده بود.
  مثال‌های متنوع از انواع سوالات عالی بود.
  خیلی ممنون

 13. سلام استاد عزیز

  من چند روزی هست که دارم ویدیوها و محتوای بخش Listening رو میخونم. میخواستم اول ازتون تشکر کنم بابت ویدیوهای زیبا و عالی این مجموعه و میخواستم اگر امکانش باشه یک تعداد تست استاندارد به صورت Sample در این پکیج قرار بدید، چون من تست های کتاب کمبریج رو زدم.
  خیلی خیلی ممنون

  1. سلام
   چه پیشنهاد خوبی، حتماً پیگیری می کنم که یک تعداد تست به صورت pdf و Audio توی بخش listening قرار داده بشه
   البته باید سوالات استاندارد باشند، چون الان خیلی سوالات لیسنینگ غیراستاندارد توی اینترنت وجود داره که بیشتر آدم رو مایوس می کنه

 14. سلام وقت بخیر فایل رو که خریدم خوبه اینکه همه لغات یه جا هستن اما فقط ایراد اول اینه همه اینها بالای هشتاد درصد با لهجه بریتیش یا استرالیایی هستن داخل کتاب کمبریج اینجا امریکن هست و باز اونجا میشنوم بعضیاشو نمیدونم چی میگه و اینکه معانی بعضی از کلمات که داخل فایل ۱۲۰۰ لغت اوردین خیلی پرت هست مثلا incineration plants رو نوشتین گیاه سوزاندن؟؟ یا profession رو زدین اشتغال گوگل زدین ترجمه چندتا رو دیدم خیلی پرت بودن باید خودم بگردم دنبال معنیش حالا اینجا مهم نیست امیدوارم اون فایل لغات ریدینگ اینطور نباشه

  1. سلام
   ممنون که کامنت نوشتید، در کل کمتر از 10 تا کلمه هست که معادل فارسی اون به خوبی نوشته نشده و بعضی از کلمات معادل فارسی مناسبی نداره بخاطر همین انگلیسی اش رو نوشتم. کلمه profession معنی اشتغال هم میده،
   یک نکته بگم که حتی دیکشنری‌های بزرگ مشکلاتی توی ترجمه کلمات انگلیسی به فارسی دارند و من هر بار باید چند جای مختلف چک بکنم تا ببینم کدوم توی جمله بهتر جا می گیره، پس سلیقه ای هست
   تمامی کلمات با لحجه بریتیش و صدای Brian است و با لینک زیر می تونی چک بکنین
   سایت ttsmp3
   سایت بالا یک convertor تبدیل متن به صدا است و می توانید از گویش های مختلف استفاده بکنید. من برای نسخه premium هزینه بالایی رو پرداختم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *