Search
Close this search box.
logo-zandi-english

تکنیک پاسخ‌دهی به سوالات Multiple Choice

نمایش ویدیو درباره تکنیک پاسخ‌دهی به سوالات Multiple Choice

در بخش سوم آموزش سوالات Multiple Choice یک ویدیو با مثالی از نحوه صحیح استفاده از تکنیک‌ها آماده کردم. در درس های قبل گفتم که باید از تکنیک ها برای پیدا کردن جواب سوالات استفاده کنید. برای مرور و کسب تسلط بیشتر، مهمترین تکنیک ها و استراتژی ها برای کسب نمره بالا در ادامه لیست کرده‌ام:

 1. پیدا کردن کلیدواژه‌ها
 2. تشخیص تفاوت هر گزینه با استفاده از کلیدواژه‌ها
 3. تقویت مهارت پارافریز (لغات ضروری آیلتس)
 4. انتظار شنیدن تمامی گزینه‌ها از زبان گوینده
 5. جملات گمراه‌کننده و غلط انداز Distractors

جدول پارافریز لغات

در جدول زیر نمونه ای از پارافریز مثال گفته شده در ویدیو را مشاهده می کنید. اگر دقت کنید، برخی از این مثال ها در هیچ کتاب لغت ای نیامده است. بنابراین پارافریز به این صورت است که صحبت های گوینده و متن یک معنی یا مفهوم را میدهند و تک تک کلمات را نمی توان با مترادف جایگزین کرد.

بدون سطح مناسب زبان انگلیسی، قادر نخواهید بود از پس سوالات Multiple Choice بر بیایید. به شما پیشنهاد می کنم از پادکست های معرفی شده در درس دوم استفاده کنید تا سطح زبان انگلیسی خود را افزایش دهید. همچنین همزمان از تست های کتاب کمبریج غافل نشوید. اگر سطح زبان انگلیسی خود را نمی دانید، برای تعیین سطح آنلاین کلیک کنید.

Similar words in the recording Keywords in Questions
gain more fluency in Spanish improve his Spanish
to find out about to learn about
South America Latin America
the way people lived there Latin American life

چه بخش هایی سوال چند گزینه ای دارد؟

سوالات Multiple Choice اغلب در پارت 2 و 3 لیسنینگ آیلتس داده می شود. یکی از مشکل ساز ترین نوع سوالات برای بیشتر داوطلبین آیلتس است. نه تنها نیاز به سطح بالای زبان انگلیسی دارد، بلکه تکنیک های Paraphrase و Distractors را شامل می شود.

انواع سوالات Multiple Choice آیلتس

دو مدل سوال Multiple Choice در آیلتس داریم. مدل اول به صورت سه گزینه است، یعنی از سه گزینه باید یک انتخاب صحیح داشته باشید. مدل دوم به صورت پنج گزینه است که باید دو انتخاب صحیح بکنید. 

بر طبق کتاب های تست کمبریج آیلتس، در اکثر آزمون‌ها، سوالات پارت 3 به صورت Multiple Choice سه گزینه ای است. سوالات این بخش بسیار چالشی است و نیاز به قدرت پارافریز دارد. همچنین از Distractor ها غافل نشوید، زیرا طراحان سوال همیشه به دنبال گمراه کردن شما با گفتن کلماتی از گزینه های غلط هستند. در ادامه یک سوال چند گزینه ای را مشاهده می کنید.

سوالات سه گزینه ای Multiple Choice آیلتس

سوالات پنج گزینه ای هم چالش خاص خودشان را دارند. در اغلب اوقات، بین گزینه های مختلف گم می شویم، زیرا هم تعداد کلمات هر گزینه زیاد است و هم سرعت مکالمات گوینده بالا است، همین رشته کلام را از دست ما خارج می کند.

اما اگر نسبت به Paraphrase و Distractors دید کافی داشته باشید و خود را در این دو مهارت تقویت کنید، راه درازی تا کسب نمره بالای 7 لیسنیگ آیلتس ندارید. در حقیقت یادگیری این دو تکنیک، اینگونه سوالات را برای شما ساده می کند. در ادامه نمونه سوال Multiple Choice پنج گزینه ای را مشاهده می کنید.

سوالات پنج گزینه ای Multiple Choice

اهمیت یادگیری پارافریز

هماهنگونه که قبلاً توضیح داده شد، پارافریز یکی از مهمترین تکنیک های است که باید از ابتدای آمادگی آیلتس تمرین کنید. پارافریز یعنی گفتن یک مطلب به دو صورت مختلف به نحوی که یک معنی را بدهند. شاید ماه ها طول بکشد که بتوانید خود را در پارافریز تقویت کنید، بنابراین عجول نباشید و برای پیشرفت در این مهارت خوب تمرین کنید.

در لیسنینگ آیلتس، گوینده از کلماتی استفاده می کند که مترادف آنها در متن آمده است. در موارد دیگر به این صورت است که ساختار گرامری تغییر می کند، اما معنی برابر است. همین کار را برای پیدا کردن جواب سخت می کند.

بهترین منبع برای یادگیری پارافریز چیست؟

مناسب ترین منبع برای یادگیری Paraphrase ، لغات ضروری آیلتس سایت Zandi English است. در این مجموعه 30 درس وجود دارد که هر درس شامل 17 لغت است. برای هر لغت سه مترادف آمده که همین می تواند Paraphrase شما را تقویت کند.

در زمان گوش دادن Listening

 • هنگام گوش دادن، به دنبال پارافریز و مترادف کلمات باشید.
 • اولین پاسخی را که می شنوید ننویسید. احتمالاً در مورد بیش از یک گزینه صحبت خواهند کرد، بنابراین منتظر بمانید تا در مورد همه آنها صحبت کرده و سپس پاسخ دهید. مراقب پاسخ‌هایی باشید که توسط گوینده داده می شود و سپس نقض می شود. (distractors)
 • اگر فکر می کنید پاسخی درست است، یک تیک کنار آن بگذارید، اما همچنان به گوش دادن ادامه دهید، تا از صحیح بودن اطمینان حاصل کنید.
 • کنار پاسخ‌هایی را که می دانید نادرست هستند، ضربدر بگذارید.
 • بیش از زمان لازم وقت نگذارید. اگر پاسخی را از دست دادید، حدس بزنید و ادامه دهید.

14 پاسخ

 1. سلام …اول از همه ممنونم بابت آماده کردن ابن پکیج و زحمتایی که کشیدید …من یه سوال فنی دارم..الان که آزمون ها به صورت کامپیوتری هستن تایم بیشتری برای پیدا کردن و علامت گذاری keyword ها داده میشه؟ چون این تایم 30 ثانیه ای برای انجام این کار رو کاغذ کافی هست ولی برای آزمون کامپیوتری یهد مقدار تایم بیشتری میبره …چون یه تایمی میره برای سلکت کردن اون قسمت متن و یه تایمی برای کلیک راست کردن و هایلایت کردن …البته من از سایت ielts simulation استفاده کردم و این مشکل رو داشتم

  1. سلام خوشحالم مطالب براتون مفید بوده
   نه تایم بین سوالات برای علامت گذاری کلیدواژه ها فرقی با کاغذی ندارد.

 2. خیلی وقت بود که دنبال همچین ویدیوهای آموزشی بودم. چقدر بدون حاشیه همه چیز توضیح داده شده.
  من پکیج رو چند وقتی میشه که خریدم. واقعاً راضی هستم، و خیلی پیشرفت کردم. توی امتحان ماک آخری که دادم نمره ام خیلی بهتر شد. مرسی استاد عزیز

  1. خوشحالم که پیشرفت کردید. امیدوارم که با تلاش و کوشش بتونید به موفقیت بیشتر برسید.
   نظرات شما به من دلگرمی میده تا آموزشهای بیشتری درست کنم. مرسی.

 3. به نظر من سوالات multiple choice سخت ترین نوع سوالی است که می تونه توی آیلتس بیاد. من همیشه کمترین جواب صحیح رو از این بخش داشتم. خداروشکر با پکیج استاد خیلی پیشرفت کردم. الان اشتباهات خودم رو فهمیدم و دارم بر طبق اصولی که استاد گفتند پیش میرم.

  1. قبول دارم که این سوالات سخت هستند، اما خودت به خوبی گفتی که با استراتژی مناسب می تونیم از پس شون بربیایم. موفق باشید.

 4. ویدیو این درس خیلی عالی بود. تکنیک Paraphrase یکی از مهمترین نکاتی است که در پکیج طلایی شما به زیبایی کار شده
  خیلی ممنونم استاد عزیز

  1. سلام، بله سبک شما در سوالات Multiple Choice باید براساس مفاهیم Paraphrase باشه، وگرنه موفق نمیشید.

 5. شما مثال ها رو در این پکیج به نحو احسنت نشان دادید. من خیلی خوشحالم که با پکیج Listening آیلتس شما آشنا شدم. خیلی خیلی توی تست ها بهتر شدم. یک دنیا ممنون

  1. پارسا جان، ممنونم که رضایت خودت رو در کامنت نوشتی
   خوب شد که توی تلگرام خیلی پیغام دادی، وگرنه ممکن بود مسیر رو اشتباه بری و کلی وقتت تلف بشه. آرزوی موفقیت می کنم برات

 6. هیچکس رو ندیدم که تکنیک های آیلتس رو به زیبایی شما درس بده.
  ممنونم

  1. خواهش می کنم، امیدوارم نهایت استفاده رو ببرید و روز به روز پیشرفت کنید.

 7. اکثر سوالات Multiple choice سخت ‌اند و باید از سطح زبان خوبی داشته باشیم تا جواب صحیح رو پیدا کنیم،
  آگاهی از Distractors و سیستم Paraphrasing یکی از مباحثی هست که استاد به درستی اشاره کردند.
  کاشکی این مطالب رو زودتر یاد می گرفتم.

  1. هیچوقت دیر نیست و همیشه راهی برای موفقیت وجود داره
   تمام مواردی که گفتم،توی تست‌هات پیاده کن، کم کم نمره ات میره بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *