logo-zandi-english

جزوه ریدینگ آیلتس | چگونه ریدینگ آیلتس را تقویت کنیم؟

جزوه ریدینگ آیلتس

در این مقاله بعداز ذکر تفاوت ریدینگ آکادمیک و جنرال و همچنین انواع سوالات ریدینگ آیلتس، به شما می‌گوییم که چگونه ریدینگ آیلتس را تقویت کنیم. آزمون ریدینگ آیلتس 1 ساعت طول می‌کشد. شما باید به تمام سوالات پاسخ دهید و جواب‌ها را در یک Answer Sheet بنویسید. بر خلاف آزمون listening به شما وقت اضافی برای انتقال پاسخ‌های خود به Answer Sheet داده نمی‌شود، بنابراین پاسخ‌ها را همزمان در پاسخ نامه بنویسید. جزوه ریدینگ آیلتس برای تقویت دایره لغات، در ادامه آمده است. آزمون ریدینگ آکادمیک آیلتس کمی متفاوت از آزمون جنرال آیلتس است زیرا متن کمی دشوارتر است.دانلود جزوه ریدینگ آیلتس

تفاوت ریدینگ آکادمیک و جنرال

آزمون ریدینگ آکادمیک آیلتس طولانی‌تر است و از واژگان پیچیده‌تری استفاده می‌کند. گاهی اوقات ممکن است یک diagram یا chart سوال داده شود. معمولاً متن آکادمیک از تحقیقات علمی یا مجلات گرفته شده است. 3 متن با 40 سوال وجود دارد.

آزمون ریدینگ جنرال آیلتس به زندگی روزمره مانند کار، مدرسه، زندگی در خانه، تبلیغات، فناوری، تعطیلات، ساخت برنامه و غیره مربوط می‌شود. آخرین متن از آزمون ریدینگ جنرال دشوارترین است. 3 بخش (Section) با 40 سوال به شما داده می‌شود.

 1. بخش اول: شامل 2 الی 3 متن کوتاه است.
 2. بخش دوم: شامل 2 متن کوتاه است.
 3. بخش سوم: شامل یک متن بلند با پیچیدگی بیشتر است.

انواع سوالات ریدینگ آیلتس

انواع مختلفی از سوالات وجود دارد، هر Passage حدود 3 الی 4 نوع سوال مختلف دارد. در ادامه انواع سوالات ریدینگ آیلتس لیست شده است. منظور از گروه‌بندی “in order” این است که جواب سوالات به ترتیب در متن آمده است. به عبارت دیگر وقتی جواب سوال اول در پاراگراف دوم بود، سوالات بعدی در ادامه همان پاراگراف است. برای “not in order” بلعکس می‌باشد، به این صورت که مثلاً در سوالات Match the heading ، ممکن است heading اول مربوط به پاراگراف پنجم و heading دوم مربوط به پاراگراف دوم باشد. بنابراین ترتیب در آنها لحاظ نشده است.

Usually in order

 1. Sentence completion
 2. Summary completion / Gap Fills
 3. Table / Flow chart completion
 4. True False Not Given
 5. Yes No Not Given
 6. Short answers
 7. Diagram labeling
 8. Multiple choice
 9. List selection
 10. Choose a title
 11. Decide on a category
 12. Match sentence ending

Usually not in order

 1. Match the heading
 2. Match the paragraph 

استراتژی های ریدینگ آیلتس چیست؟

سطحی خواندن یا Skimming: منظور از Skim خواند عنوان و چند خط اول متن است. در ریدینگ آیلتس برای فهمیدن نمای کلی متن حدود یک دقیقه وقت بگذارید تا موضوع ریدینگ را متوجه شوید. این مهارت برای سوالات Short Answers یا سوالات Multiple choice مفید است، اما برای انواع دیگر سوالات ممکن است به خوبی کار نکند. درک متن‌های Paraphrase شده، یک مهارت بسیار مهم است زیرا در متن یک چیز گفته می شود اما در انتخاب پاسخ از مترادف استفاده خواهد شد، بنابراین داوطلبین گیج می‌شوند.

Scanning: تکنیک دیگری است که برای یافتن اطلاعات اصلی مانند اعداد، نام‌ها، تاریخ‌ها و سایر اطلاعات کلیدی مفید است، اما به یاد داشته باشید که این به نوع سوال نیز بستگی دارد.

جزئیات را بخوانید: برای پیدا کردن پاسخ، باید بر روی منطقه‌ای که فکر می‌کنید جواب است، تمرکز کنید. این موضوعی است که بیشتر داوطلبین آیلتس نادیده می‌گیرند، زیرا به آنها گفته می شود فقط Scan یا Skim کنند. شما نباید کل متن را از ابتدا تا انتها بخوانید. داشتن دایره لغات گسترده از نکات کلیدی برای نمره باند +7 است.

شناسایی جملات paraphrase شده برای رسیدن به پاسخ، یک مهارت کلیدی است.

چگونه ریدینگ آیلتس را تقویت کنیم؟

به یاد داشته باشید که شما نیازی به خواندن همه مطالب یا درک کامل متن ندارید، شما فقط باید دنبال پاسخ سوال بگردید، بنابراین لازم نیست کل متن را با جزئیات بخوانید، شما باید اطلاعات مورد نیاز خود را شکار کنید و به سوال پاسخ دهید. درک مترادف‌ها، محاوره‌ها و نحوه درک جملات از مهارت‌های اساسی مورد نیاز در تقویت ریدینگ آیلتس است.

نکته: ریدینگ، فقط در مورد تطبیق کلمات مشابه سوال و متن نیست، شما باید معنی جملات را درک کنید.

چند مثال از پارافریز: جملات سمت چپ ستون با سمت راست هم‌معنی هستند

example of paraphrasing in reading zandi english

سیستم نمره‌دهی ریدینگ آیلتس

سیستم نمره دهی آزمون جنرال با آکادمیک کمی متفاوت است، برای اطلاعات بیشتر به جداول زیر نگاه کنید. ستون سمت چپ تعداد سوالات صحیح و ستون راست نمره کسب شده را نشان می‌دهد.

نمره‌دهی ریدینگ آیلتس آکادمیک

ielts-academic-reading-scores

نمره‌دهی ریدینگ آیلتس جنرال

ielts-general-reading-scores

توصیه می کنم اگر سطح متوسط انگلیسی دارید، مطالب خبری و سایت‌ها را که به نظرتان جالب است به انگلیسی بخوانید. اگر فقط متون ریدینگ آیلتس را تمرین کنید احتمالاً خیلی زود خسته خواهید شد. در اینجا یک وب سایت خوب برای خواندن آنلاین dreamreader.net وجود دارد که شامل انواع مختلفی از متن آکادمیک، عمومی ، آسان ، دشوار ، سرگرم کننده و غیره دارد.

بهترین تکنیک‌های ریدینگ آیلتس

1. متن را Skim کنید تا یک ایده کلی درباره متن، بدست آورید. (کمتر از یک دقیقه)

2. تمامی سوالات را بررسی کنید.

3. سوالاتی مانند Match the heading را آخر جواب دهید.

4. با سوالاتی مانند Gap fills یا True/False شروع کنید.

5. سوال اول را بخوانید و زیر کلمات کلیدی خط بکشید.

6. برای بعضی سوالات باید (اعداد ، تاریخ ها ، نام ها ، مکان ها و غیره) را اسکن کنید و یک دایره دور کلمات بکشید.

7- پاراگراف را با دقت بیشتر، در جایی که فکر می‌کنید جواب می‌تواند باشد، بخوانید.

8- با نحوه کار پارافریز و مترادف آشنا شوید.

9. اطمینان حاصل کنید که قبل از انجام ریدینگ، دستورالعمل ها را درک کرده‌اید.

جزوه ریدینگ آیلتس

همانگونه که در بالا اشاره شد، تقویت سیستم paraphrasing اصلی‌ترین کاری است که شما باید انجام دهید. جزوه ریدینگ آیلتس سایت زبان زندی، در حقیقت لغات ضروری آیلتس است که در 30 درس جداگانه به صورت متن، ویدیو، pdf و سوالات چهار گزینه‌ای آنلاین آمده است. دانلود جزوه ریدینگ آیلتس

امتیاز (همه چیز در مورد ریدینگ آیلتس)
5/5

3 پاسخ

 1. سلام استاد وقتتون بخیر استاد ببخشید کدوم بخش های سایت رو رایگان میشه استفاده کرد کدوم ها غیر رایگان هستند؟ چون یک سری بخش های ریدیگ و لیستنینگ فقط برای دانشجویان هست درسته استاد؟ نمیشه اگر هزینه استفاده بپردازیم بتونیم از محتویات سایت استفاده کنیم؟ سپاس

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله یکسری از مقالات فقط برای دانشجویان دوره‌های زندی است. فعلاً برنامه‌ای برای عمومی کردن آنها ندارم، چون مفهوم مطالب با صحبت‌های من کامل می‌شود.
   درس‌های آخر هر مهارت فقط برای دانشجویان است. فقط آموزش‌های رایتینگ تسک 1 هر دو ماژول به صورت رایگان است. بخش دایره‌لغات به صورت رایگان است. در کل 90 درصد محتوای سایت رایگان است.
   اگر عمری باقی موند، حتماً پکیج‌هایی در مورد مهارت‌های مختلف آیلتس تهیه می‌کنم. البته باید استاندارد و اصولی باشند، متاسفانه آموزش‌های نادرست فراوانی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های گام به گام مهارت‌های آیلتس
IELTS Writing Task 2
Speaking Full Courses
Listening Full Courses
Reading Full Courses