چطور نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس بگیریم؟ + دانلود کتاب

چطور نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس بگیریم؟ (کتاب و نکات مهم)

نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس با کمی تلاش و تمرین مداوم قابل کسب است. بدیهی است که اگر راه‌های تقویت و بهبود معیارهای نمره‌دهی اسپیکینگ آیلتس را بدانید، کسب نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس دور از دسترس نیست. در اینجا قصد دارم به معرفی بهترین کتاب ها، پادکست ها، جزوات و نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس بپردازم، پس با من همراه باشید.

بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس

منابع و کتاب های فراوانی برای تقویت اسپیکینگ آیلتس در سال ها اخیر تولید شده است. اما همه‌شون رو که نمیشه مطالعه کنیم، باید بهترین و جذاب ترین رو انتخاب کنیم که بدون پرداختن به مسائل حاشیه ای، نحوه صحیح پاسخگویی به سوالات رو بهمون نشون بدند.

روال سوالات اسپیکینگ آیلتس به این صورت است که سوالات از طرف British Council و IDP هر چهار ماه یک بار بین مراکز سراسر جهان توزیع میشود. این سوالات توسط موسسات هند، پس از مدت کوتاهی مثلاً دو هفته منتشر می‌شوند. آنها به راحتی می‌توانند سوالات رو پیدا کنند، زیرا با تعداد بالایی از داوطلبین شرکت کننده در آزمون اصلی در تماس هستند. پس از امتحان، اطلاعات کافی نسبت به اینکه چه سوالی توسط اگزمینر از آنها پرسیده شده است می‌گیرند. در ادامه کتاب نمونه سوال اسپیکینگ آیلتس برای کسب نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس معرفی می کنم.

معرفی کتاب نمونه سوال اسپیکینگ آیلتس

در سال‌های اخیر دو مجموعه کتاب ماکار اسپیکینگ آیلتس و کتاب اکچوال اسپیکینگ آیلتس منتشر شده اند. هر دو، در فاصله چهار ماهه انتشار پیدا می کنند. از طریق لینک های زیر می‌توانید آخرین نسخه آنها را دانلود کنید.

دانلود کتاب اسپیکینگ ماکار

دانلود کتاب اسپیکینگ اکچوال

معرفی کتاب برای یادگیری اسپیکینگ آیلتس

برای اینکه بتونید در مهارت صحبت کردن پیشرفت کنید، نیاز دارید تا لغات و گرامر مناسب برای پاسخگویی به سوالات رو یاد بگیرید. در همون کتاب های ماکار و اکچوال، نمونه جواب قرار داده شده و می‌تونید از اونها استفاده کنید. البته چون از سمت یک شخص در هند نوشته شده، ممکنه با سلیقه ما ایرانیان سازگاری نداشته باشه. در ادامه سه کتاب برای تقویت دایره لغات، گرامر زبان انگلیسی و ایده پردازی معرفی شده که نقش بسیار پر رنگی در بالا بردن نمره تون دارند.

دانلود کتاب گرامر

دانلود کتاب لغت

دانلود کتاب ایده پردازی

پارتنر اسپیکینگ آیلتس

پیدا کردن پارتنر یکی از مهمترین اقدامات برای آماده سازی اسپیکینگ آیلتس است. بدون تعامل و گفتگو با دیگران انتظار معجزه نداشته باشید. حتماً در اولین فرصت چند پارتنر زبان انگلیسی هم سطح خودتون پیدا کنید و با برنامه ریزی با اونها تمرین کنید.

یک برنامه ریزی خوب به این صورته که سوالات را از قبل مطرح کنید تا با تمرین کافی وارد گفتگو شوید. در ادامه بهترین اپلیکیشن ها و سایت ها برای پیدا کردن پارتنر زبان و آیلتس آمده است.

تمامی اپلیکیشن‌ها و سایت های پارتنر یابی نسخه رایگان و پریمیوم دارند. پیشنهاد من به شما اینه که پارتنر را به سمت skype هدایت کنید و از آنجا تماس های خود را برقرار کنید. با توجه به محدودیت های فیلترینگ، بهترین گزینه برای ما ایرانیان نرم افزار اسکایپ است.

چطور روان انگلیسی حرف بزنیم؟

برخی از داوطلبین خیلی تند صحبت می‌کنند و برخی نیز بسیار کند که هر دوی این ها خوب نیست. سعی کنید یک سرعت منطقی را در پیش بگیرید.

همچنین از یکنواخت صحبت‌کردن بپرهیزید و عادی صحبت کنید. گاهی سرعت را کم و زیاد کنید. برای کسب نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس مثل ربات و یا حفظی صحبت نکنید. مثلاً اگر می‌خواهید روی چیزی تاکید کنید، با سرعت کمتر صحبت کنید که توجه بیشتر جلب کنید. یا مثلا اگر از کلمه و یا اصطلاح و یا ساختار پیچیده‌تری می‌خواهید استفاده کنید، کمی آرام‌تر صحبت کنید که هم خودتان دچار اشتباه نشوید و هم ممتحن را متوجه آن کنید.

روی ایده و نظر خود تمرکز نکنید چرا که اولاً اگزمینر به نظر شما خیلی اهمیت نمی‌دهد. برای او زبان انگلیسی شما مهم است. اگر روی ایده خیلی تمرکز کنید به احتمال زیاد تمرکز کمتری بر روی Accuracy (دقت و درستی) خواهید داشت که این اصلا با اسپیکینگ آیلتس جور در نمی‌آید. بنابراین برای کسب نمره بالای 7 در اسپیکینگ آیلتس باید توانایی زبان انگلیسی خود را به رخ بکشید.

افراد بسیار زیادی هستند که در حین مکالمه دائماً مکث می‌کنند و کلمات خود را تکرار می‌کنند. از این عادت جداً بپرهیزید و به جای آن از عبارات ثابت استفاده کنید تا زمان برای فکر کردن بخرید.

مثال:

 1. That’s a difficult question to answer
 2. I have never thought about it before

همچنین بد نیست، گاهی هم از Gap filler ها استفاده کنید، البته سعی کنید خیلی از آن‌ها استفاده نکنید چرا که باز هم اثر منفی خواهند داشت.

 1. Well…
 2. Actually…
 3. As far as I consider…
 4. I would say …
 5. Let me put it this way…
 6. What I mean is…
 7. I mean…
 8. You know…
 9. I suppose…
 10. If I want to give it a deeper thought…
 11. Umm, that’s a tough question…
 12. Umm to be honest…

برای کسب نمره 7 در اسپیکینگ آیلتس باید روی موضوعات اسپیکینگ آیلتس مختلف تمرین کنید تا ایده کافی داشته باشید.

اگر استفاده از ساختار پیچیده و یا کلمات غیر مرسوم باعث کاهش سرعت شدید شما می‌شود، کلاً قید آن را بزنید و فقط یکی دو مورد را به قدری تمرین کنید که چشم بسته بتوانید استفاده کنید.

معیارهای ارزیابی اسپیکینگ آیلتس

تقویت اسپیکینگ آیلتس باید براساس چهار  معیار دایره‌لغات، گرامر، تلفظ و روانی باشد. یعنی شما باید با یک برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند، بهترین کتاب‌های اسپیکینگ آیلتس رو تمرین کنید تا نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس رو بگیرید. اسپیکینگ شما بر اساس چهار مورد زیر سنجیده می‌شود:

 1. Fluency and Coherence
 2. Range of grammar and accuracy
 3. Lexical resource (Vocabulary)
 4. Pronunciation

معیارهای نمره دهی آیلتس

بنابراین برای کسب نمره 7 در اسپیکینگ آیلتس ابتدا باید معنای این معیارها را بدانیم که در ادامه به صورت کامل توضیح می دهم.

تقویت اسپیکینگ آیلتس معیار Coherence

فرض کنید به کسی می‌خواهید پاسخ دهید که کمی حواس پرتی دارد و اگر خوب و شفاف صحبت نکنید، مسلماً منظورتان را نمی‌فهمد. بنابراین برای پاسخ‌های خود یک روند منطقی داشته باشید، به این معنا که یک معرفی محتوای اصلی و در نهایت یک جمع بندی در نظر بگیرید.

از طفره رفتن و ربط دادن چیزهای غیر مرتبط بپرهیزید. از کلمات ربط دهنده استفاده کنید. کلمات بسیاری وجود دارد که در اینجا من فقط برخی از آن ها را آورده‌ام، خودتان دیگر موارد را بیابید و لیست خوبی از آن ها برای خود ایجاد کنید.

 1. By comparison
 2. By contrast
 3. Conversely
 4. However
 5. In contrast
 6. Instead
 7. Nevertheless
 8. Nonetheless
 9. On the contrary
 10. On the other hand
 11. Otherwise
 12. Although
 13. Despite
 14. Even though
 15. In spite of
 16. Instead of
 17. Though
 18. Whereas
 19. While
 20. But
 21. Either … or
 22. Yet

شاید این کلمات برای شما نا آشنا باشند، برای دیدن مثال‌ها، لغات و کلمات کاربردی اسپیکینگ آیلتس روی لینک زیر کلیک کنید.

کلمات ربط دهنده

معیار Lexical resource برای نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس

Collocation ها را در قالب تاپیک و موضوع یاد بگیرید و عادت کنید که از آن ها در جمله استفاده کنید.

دانلود کتاب Collocation in use

Paraphrasing را تمرین کنید چرا که گاهی کلماتی به ذهنتان خطور نمی‌کند یا معنی چیزی را نمی‌دانید با این تمرین می‌توانید به نحوه دیگری حرف خود را ادا کنید.

دانلود کتاب Vocaubulary for IELTS

استفاده خیلی کم از زبان محاوره البته نه بخش بی ادبانه تا حد کمی مجاز است.

از اصطلاحات استفاده کنید ولی نه اینکه کلا اصطلاح بگویید چرا که از حالت طبیعی خارج می‌شوید.

اصطلاحات کاربردی اسپیکینگ آیلتس

نکات مهم اسپیکینگ آیلتس

 • دائماً از یک کلمه استفاده نکنید سعی کنید از کلمات مترادف آن استفاده کنید.
 • از کلمات بسیار ساده مانند Good و Bad به شدت بپرهیزید مترادف‌های بهتر و پیشرفته‌تر را یاد بگیرید.
 • برای افعال از قید استفاده کنید و برای اسامی از صفات استفاده کنید.

تنوع و رنج گرامر

گرامر یکی از معیارهای ارزیابی اسپیکینگ آیلتس است. در ادامه نکات مهم برای گرفتن نمره بالای 7 اسپیکینگ آیلتس را ذکر کرده ام:

 • اشتباه نداشتن بهتر از، گرامر پیچیده است. ساده ولی صحیح صحبت کردن ترجیح داده می شود.
 • از زمان های مرتبط با سوال استفاده کنید. برای مثال اگر سوال Future از شما می‌پرسند حتماً گرامرهایی که برای آینده استفاده می‌شوند را بلد باشید و به جا از هر کدام که لازم شد استفاده کنید.
 • اگر روی ساختار های پیچیده تمرکز کنید و به اندازه کافی تمرین کنید، به راحتی استفاده از آن ها برای شما به عادت تبدیل خواهد شد.
 • اگر به اشتباه خودتان پی بردید، بهتر است بر نگردید و اصلاح نکنید چرا که ممکن است باز هم اشتباه کنید و تمرکزتان به هم بریزد و اینگونه از Fluency هم نمره کمتری بگیرید.
 • به جملاتی که استفاده می کنید دقت کنید، بسیار دیده‌ام که زبان آموزان و داوطلبان آیلتس در این زمینه ضعف دارند.
 • به شدت به حروف اضافه دقت کنید خیلی از زبان آموزان این مشکل را داشته اند.
 • جداً از Common mistakes بپرهیزید. مثلا بعد از discuss هیچ حرف اضافه‌ای نداریم.

معیار Pronunciation

لهجه و یا اکسنت Accent با تلفظ متفاوت است. لهجه خیلی غلیظ زبان مادری نداشته باشید تا نمره ۹ هم می‌توانید بگیرید. همچینین حتماً استرس کلمات را رعایت کنید، استرس غلط کلمه معنی آن را ممکن است عوض کند. استرس کلمات جدیدی که یاد می گیرید را حتماً چک کنید.

کلمه کلمه صحبت نکنید کلمات را در قالب گروهی از کلمات ادا کنید. بعلاوه، اینتونیشن و استرس جملات را هم فراموش نکنید. اگر مواردی که گفتم را رعایت کنید مطمئن باشید که کسب نمره 7 در اسپیکینگ آیلتس خود را تضمین می‌کنید.

موضوعات اسپیکینگ آیلتس پارت 1-2-3

تاپیک ها و موضوعات اسپیکینگ آیلتس را حتماً از قبل مرور کنید. اگر روی موضوعات اسپیکینگ آیلتس تسلط داشته باشید، این تضمین را به شما می‌دهم که از نظر روان صحبت کردن و یا Fluency به مشکل بر نخواهید خورد چون ذهنتان آماده است.

موضوعات پارت اول اسپیکینگ آیلتس

جدولی که در ادامه مشاهده می‌کنید، تاپیک‌های اصلی قسمت اول اسپیکینگ آیلتس است. تمامی این موضوعات، بین 4 الی 12 سوال را شامل می‌شوند. شما می‌توانید این سوالات را به همراه نمونه جواب در سایت Zandi English مطالعه کنید تا با حداکثر آمادگی در امتحان آیلتس ظاهر شوید. برای دیدن کلیک کنید.

نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس

1. Work or Study41. sky
2. Home/Accommodation42. Water
3. Hometown43. Plants
4. Boats44. The countryside
5. Colors45. Photos
6. Computers46. Public transport
7. Crowded places47. Stay up late
8. Daily routine48. Celebrities and stars
9. Dictionary49. Cooking and baking
10. Exercise50. Tidiness
11. Family51. Movies
12. Friends52. Plans
13. Fruit & vegetables53. Running
14. Garden/Park54. Walking
15. Gifts55. Languages
16. Handwriting56. Public holidays
17. Having meals57. Age
18. High School58. Travel
19. Holidays59. Break
20. Animals60. Pens or pencils
21. Apps61. Spending time by yourself
22. Jewelry62. Laughter
23. Morning routine63. cakes and desserts
24. Music64. Concentration
25. Names65. Beautiful scenery
26. Neighbors66. History
27. News/newspaper67. Coffee or tea
28. Newspapers or Magazines68. Rubbish
29. Outdoor activities69. Perfume
30. Parks70. Reading
31. Patience71. Visit relatives
32. Pets72. Weather
33. Rainy days73. Sharing
34. Shoes74. Handwriting
35. Sleep75. Number
36. Street market76. Sweets
37. Advertisements77. Museums
38. Teenagers78. Art
39. The Internet79. Science
40. Transportation80. Alone

موضوعات پارت دوم اسپیکینگ آیلتس

در ادامه سوالات مهم بخش دوم IELTS Speaking آمده است. حتماً آنها را قبل از رفتن به امتحان اصلی بخوانید. برای دیدن نمونه های کامل و جامع به همراه جواب کلیک کنید.

نمونه سوالات پارت 2 و 3 اسپییکینگ آیلتس

 1. Describe a time when you had a problem with a piece of equipment
 2. A (long) car journey you went on
 3. A book you have recently read
 4. A country or city where you want to live or work in the future
 5. A good photo of you taken by someone
 6. A memorable story told by someone
 7. A piece of technology
 8. A place that you often visit with your friends or family
 9. A place you know where people go to listen to music
 10. A public place that you think needs improvements
 11. A situation when you had to be polite
 12. A skill that takes a long time to learn
 13. A time someone gave you money as a gift
 14. A time that you saved money for something
 15. A time that you were late
 16. A time you helped someone
 17. A toy you had in your childhood
 18. An activity with an old person in your family
 19. An important event that you celebrated
 20. An important skill that cannot be learned at school
 21. a good service you received
 22. Something you learned in a place or from someone
 23. When someone visited your home
 24. Your favorite season of the year

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *