logo-zandi-english

چطور معنی کلمات ناآشنا را حدس بزنیم

چطور معنی کلمات ناآشنا را حدس بزنیم

در آزمون ریدینگ آیلتس شما نمی توانید معنی کلمات ناآشنا را از دیکشنری پیدا کنید و همچنین نمی توانید هر کلمه ای را درک کنید. علاوه بر این، شما نباید کل متن را بخوانید زیرا وقت کافی ندارید.

درک اینکه کجا می توان پاسخ ها را پیدا کرد و کلمات به چه صورت پارافریز شده‌اند، مهارت بسیار مهمی است. بخش ریدینگ آیلتس چیزی بجز Vocabulary نیست، بنابراین حتما روی ارتقاء دایره لغات خودتان کار کنید. حدس زدن معنی از متن مهارت مفید دیگری است که می تواند به رسیدن جواب سوال کمک کند.

Learn about the most important skill in IELTS reading

منظور از حدس زدن معنی کلمات چیست؟

اگر یک کلمه را نمی فهمید، باید به اطلاعات اطراف آن کلمه دقت کنید. این به معنای مشاهده جملات قبل از کلمه ناآشنا و جملات بعد از آن است. روش دیگر این است که قبل و بعد پاراگراف را ببینید تا ایده بهتری از معنی آن بدست آورید. معنی کلمه در اطلاعات پیرامونی متن یا مضمون آن است.

افراد انگلیسی زبان با درک برخی از کلمات ریدینگ آیلتس مشکل دارند، با این وجود چاره‌ای بجز حدس زدن معنی کلمه نیست. عنوان متن همچنین به شما ایده خوبی از معنا و موضوع کلمات می دهد.

Key point: You do not have to understand every word in the IELTS reading texts and you shouldn’t read the whole text

نکته کلیدی: شما مجبور نیستید هر کلمه ای را در متن ریدینگ آیلتس درک کنید و نباید کل متن را بخوانید.

مثال برای حدس زدن معنی کلمه ناآشنا

قرمز = کلمه ناآشنا

The emergency engineers worked on the project for almost two days without a break. By the end of it, all the team were completely drained so after that everyone went home and slept for most of the day.

میتونید حدس بزنید که معنی drained چیست؟ (شاید معنی این کلمه رو از قبل میدونستید)

اگر دو روز بدون وقفه کار می کردید، دچار چه مشکلی می‌شدید؟   خسته‌گی

سرنخ برای پیدا کردن معنی:  everyone went home and slept for most of the day  این نشان می‌دهد که drained به معنی very tired هست.

چرا حدس زدن معنی کلمات ناآشنا مهم است؟

این مهم است، زیرا شما نمی‌توانید از یک دیکشنری یا اینترنت برای جستجوی کلمات جدید در آزمون استفاده کنید. دلیل دیگر اهمیت آن این است که در هنگام پاسخگویی به سوالات ریدینگ احساس آرامش می‌کنید، بجای اینکه با دیدن کلمات جدید احساس اضطراب کنید.

اگر در مواجهه با یک کلمه جدید در آزمون reading آیلتس استرس داشته باشید، وحشت خواهید کرد و در تکمیل تمام سوالات reading دچار مشکل می‌شوید.

یک تکنیک مفید برای حدس زدن معنی لغت

کلماتی که به شما سیگنال می‌دهند:

  • for instance
  • such as
  • a type of
  • like
  • for example
  • that is

این کلمات، معمولاً با definition یا سرنخ همراه هستند. به این صورت می‌توانید با استفاده از منطق، معنی کلمه را حدس بزنید. در ادامه چند مثال آمده است. برای دانلود کل متن اینجا کلیک کنید.

مثال

در مثال فوق می توانید ایده خوبی برای کلمه diurnal بدست آورید. کلمه “diurnal” به این معنی است که حیوانات معمولاً در روز بیرون می‌آیند. برای حدس زدن معنی این لغت نیازی به دیکشنری نداریم.


مجدداً در مثال بالا می توانید تعریف واضحی را برای کلمه “ریتم شبانه روزی” مشاهده کنید ، با استفاده از عبارت “this is” و سپس یک تعریف.


در مثال بالا ، شاید معنی کلمه “rouses” را ندانید، اما در جمله بعداز آن یک زمان و یک نکته وجود دارد. شما می‌توانید حدس بزنید که “rouses” به معنی بلند شدن یا بیدار شدن است. در اینجا نیازی به دانستن معنی لغت eye-blearing نیست، چون فقط اطلاعات اضافه است.

استفاده از مترادف و متضاد کلمات

بعضی از کلمات در متن موارد متضادی را نشان می دهند مانند: in contrast to, however, although, on the other hand, unlike, despite  اغلب این بدان معنی است که یک عبارت متضاد یا مخالف وجود دارد و به تعریف کلمات ناشناخته کمک می کند.

در مثال بالا عبارت کلیدی “in contrast to” نشان می‌دهد که 2 کلمه ناآشنا هنگام خواندن کل جمله در مقابل یکدیگر هستند، بنابراین شما می توانید درک خوبی از معنی پیدا کنید.


در مثال بالا، شما می توانید چگونگی کار مترادف را ببینید. “خشمگین” مترادف با “بسیار عصبانی” است.
 
Here is a very good Youtube video explanation of getting meaning from the context with more examples

تمرین برای حدس لغات ناآشنا

Now you can try

Here is a passage from an IELTS reading (you can download the full reading here from the British Council) Go through the passage without a dictionary and see if you can answer the questions below related to the highlighted words.


1. Futuristic
2. Marine Life
3. Nocturnal
4. Identical
5. The passage of
6. Alert
7. Creatures
8. Crepuscular

امتیاز (چطور معنی کلمات ناآشنا را حدس بزنیم)
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های گام به گام مهارت‌های آیلتس
IELTS Writing Task 2
Students Writing Task 2
Speaking Full Courses
Listening Full Courses
Reading Full Courses