Search
Close this search box.
logo-zandi-english

گرامر اسپیکینگ آیلتس (ساختارها و قواعد نمره 8)

با یک سوال پارت 1 ، گرامر اسپیکینگ آیلتس را بررسی می کنیم و نحوه گرفتن نمره بالا و پایین را نشان می دهم.

نمایش ویدیو درباره Grammar in IELTS speaking

گرامر اسپیکینگ آیلتس (ساختارها و قواعد نمره 8)

در این آموزش، نحوه استفاده از گرامر پیشرفته اسپیکینگ آیلتس را به همراه ساختارها و قواعد نمره بالای 7 گفته شده است. این موارد را حتماً با یک پارتنر تکرار و تمرین کنید تا ملکه ذهنتان شوند.

بدون اشتباه گرامری صحبت کنید!

نکته مهم در معیار گرامر اسپیکینگ آیلتس این است که شما باید بدون اشتباه و کمترین خطا صحبت کنید. استفاده از ساختارهای گرامری پیچیده، در صورتی که به آنها تسلط کافی نداشته باشید، به ضرر شما تمام خواهد شد. اگزمینر در مرحله اول به توانایی زبان انگلیسی شما اهمیت می دهد، و سپس در مرحله دوم تنوع گرامری و واژگان شما را ارزیابی می کند.

خیلی از داوطلبین می‌خواهند با استفاده از جملات پیچیده و کلماتی مثل While و Although ، اگزمینر را تحت تأثیر قرار دهند، اما اگر تمرین کافی نکنید و بر روی این نوع ساختارها تسلط کافی نداشته باشید، مطمئنناً بجای نمره بالا، نمره کمتری خواهید گرفت. بنابراین عدم اشتباه گرامری، یکی از مهمترین عوالی است که نمره اسپیکینگ آیلتس را افزایش می دهد.

چطور نمره گرامر اسپیکینگ آیلتس بالا بگیریم؟

یک مثال مرسوم و متداول از پارت یک Speaking در پایین آمده است. سوال زیر ممکن است در ابتدای امتحان از شما پرسیده شود:

Do you live in a house or apartment?

پاسخ طبیعی این است که من در یک آپارتمان زندگی می کنم.

I live in an apartment.

آیا این پاسخ خوبی است؟ نه، زیرا دستور زبان پیچیده ای وجود ندارد. شما فقط کلمات را از سوال تکرار کرده‌اید. در حقیقت، چیزی وجود ندارد که ممتحن بتواند به شما نمره بالا بدهد. این یک پاسخ کاملاً خوب (نمره 6) برای سؤال است، اما نشانه ای وجود ندارد که شما لایق نمره بالای 7 آیلتس هستید.

برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است از زمان‌های مختلف مثل افعال استمراری، حال کامل استمراری یا گذشته استمراری استفاده کنید. اگزمینر آیلتس عاشق شنیدن زمان‌های Continues یا استمراری است، زیرا داوطلبین زیادی از آنها استفاده نمی‌کنند. جواب بهتر برای سوال آیا در خانه زندگی می کنید یا آپارتمان در ادامه آمده است:

Currently, I’m living in a three-bedroom apartment.

(better) Currently, I’m living in a three-bedroom apartment. I have been living there for about six years.

این گرامر زمان حال کامل استمراری یا Present Perfect Continues است. برای توصیف عملی استفاده می شود که در گذشته شروع شده و در حال ادامه دارد. چند مثال در ادامه آمده است:

What did you do today?

 1. I have been cooking.
 2. I have been reading.
 3. I have been working on my computer.
 4. I have been studying.
 5. I have been preparing for the IELTS exam.

در مثال های بالا، فعالیت شما تمام نشده است و هنوز شما مشغول آشپزی، مطالعه، کار بر روی کامپیوتر، درس خواندن و غیره هستید. چنانچه فعالیت یا اقدام شما تمام شده باشد، از Present perfect استفاده می کنیم. به مثالهای زیر دقت کنید:

Where have you been?

 1. I have been out to the supermarket.
 2. I have gone to school.
 3. I have visited a dentist.

بنابراین Present perfect برای زمانی است که کاری تمام شده باشد. استفاده از کلماتی مثل yesterday, last night, 4 years ago در این ساختار گرامری مجاز نیست. تنها دوره زمانی را با استفاده از For و نقطه آغاز را با Since می توانید بیان کنید.

 1. I have lived in Tehran for 7 years.
 2. I have been in Tehran since 2016.

اولویت شما باید عدم اشتباه گرامری باشد. اگر تسلط کافی برای بکارگیری از ساختارهای پیچیده گرامری ندارید، هرگز از آنها استفاده نکنید.

تقویت اسپیکینگ آیلتس

برای گرفتن نمرات بالا در اسپیکینگ آیلتس، باید نسبت به معیارهای واژگان، گرامر، روانی کلام و انسجام درک درستی داشته باشید و در طول صحبت کردن به آنها فکر کنید، به نحوی که از روانی کلام شما کاسته نشود. این کار نیاز به تمرین فراوان دارد و در عرض یک یا دو هفته اتفاق نمی افتد.

اگر منابع مالی کافی دارید، از یک استاد آیلتس کمک بگیرید و در کلاس های حضوری و آنلاین شرکت کنید. همه زبان ها نیازمند تعامل و گفتار با دیگران هستند. شاید بتوانید در مهارت Listening و Reading به صورت خودآموز پیشرفت کنید، اما در اسپیکینگ باید از افراد دیگر کمک بگیرید. اگر کسی در خانواده شما زبان انگلیسی بلد است، حتماً با او انگلیسی صحبت کنید. خجالت را کنار بگذارید و همواره به دنبال مکالمه زبان انگلیسی باشید.

تمرین اسپیکینگ آیلتس

با وجود اینترنت، همه می توانند برای خود پارتنر پیدا کنند و در اسپیکینگ آیلتس پیشرفت کنند. در ادامه چند سایت برای یافتن افراد مختلف در جهت تمرین اسپیکینگ آیلتس آمده است.

اگر 15 سال پیش می خواستید زبان انگلیسی یا آیلتس بخوانید، باید این کار را بدون اینترنت انجام می دادید که بسیار چالشی بود. اما الان فقط یک برنامه‌ریزی می خواهید تا به اهداف و آرزوهای خود برسید. یکی از مهمترین فاکتورها، داشتن روحیه و انگیزه کافی برای مطالعه منابع مختلف است.

تقویت اسپیکینگ در منزل:

با صدای بلند بخوانید ; درست است که روخوانی نمونه جواب‌های بالا با صدای بلند، با حرف زدن متفاوت است، اما برای تقویت عضلات درگیر در تولید کلام (ماهیچه های صوتی، دهان و صورت) روخوانی کردن بسیار مفید و به نوعی لازم است. پیشنهاد می کنیم برای تقویت اسپیکینگ در منزل روزانه 20 الی 30 دقیقه به روخوانی نمونه سوالات اسپیکینگ بالا بپردازید. با این تمرین می توانید به نقاط ضعف خود در تلفظ و ادای صحیح کلمات و جملات پی برده و در جهت رفع آنها تلاش کنید. چقدر عالی می شود اگر امکانش را داشته باشید که با دوستانتان این تمرین را انجام دهید!

صدای خودتان را ضبط کنید

هر آنچه را که در نمونه سوالات بالا می بینید و می خوانید، به زبان آورده و صدای خود را ضبط کنید. خجالت نکشید! ظاهر این کار شاید کمی عجیب به نظر برسد اما یکی از بهترین و مفید ترین تمرین های تقویت اسپیکینگ آیلتس در منزل به حساب می آید.

در مرحله بعد اصل منبع را با صدای خودتان مقایسه کنید و ببینید چه تفاوت هایی از لحاظ تلفظ و … وجود دارد. در نهایت بعد از اصلاح ایرادها و نواقص، دوباره همان محتوا را با صدای خود ضبط کرده و پروسه قبلی را انقدر تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. تضمین می کنیم که اگر این تمرین را به اندازه کافی تکرار کنید، به مرور زبان شما تقویت خواهد‌ شد.

یک پاسخ

 1. من ویدیو این صفحه رو خیلی دوست داشتم. تا جایی که می تونید از present perfect continues استفاده کنید. ممنونم از آموزش های خوب تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *