انواع سوالات ریدینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس شامل 40 سوال و 3 بخش می شود. در دو بخش اول و دوم هر کدام 13 سوال و در مجموع 27 سوال داده می شود. در بخش سوم آزمون، چهارده سوال می آید که درجه سختی آنها نسبت به سوالات قبل بالاتر است. شناسایی انواع سوالات ریدینگ آیلتس یکی از مهمترین مراحلی است که هر شخص باید در ابتدا یاد بگیرید.

سوالات متفاوتی در هر بخش داده می شود که می توان آنها را به دو دسته in order و not in order تبدیل کرد. در ادامه آموزش های پکیج ریدینگ آیلتس، تک تک سوالات Reading را زیر ذربین می بریم و نحوه پاسخ‌دهی به آنان را بررسی می کنیم. اما در اینجا فقط انواع سوالات Reading IELTS را توصیح می کنیم و کاری به تکنیک ها نداریم.

سوالات ترتیبی یا In Order

سوالات in order به این معنی هستند که جواب ها به ترتیب در متن یا Passage داده شده است. به عبارت دیگر، اگر جواب سوال اول در پاراگراف دوم بود، جواب سوال دوم حتماً در ادامه سوال قبلی است و نمی تواند در پارگراف اول باشد. همین کار را ساده تر می کند و به این ترتیب نیازی نیست از ابتدا تا انتهای متن را برای پیدا کردن جواب هر سوال بخوانید.

انواع سوالات In Order ریدینگ آیلتس بسیار بیشتر از Not In Order است. مثلاً از 40 سوال ریدینگ آیلتس، احتمالاً 30 تای آن از مدل ترتیبی است. انواع سوالات In Order در ادامه لیست شده است.

 1. سوالات جای خالی یا Gap-Fill
 2. سوالات صحیح و غلط یا True False Not Given
 3. سوالات بله و خیر یا Yes No Not Given
 4. سوالات چند گزینه ای یا Multiple Choice
 5. سوالات جواب کوتاه یا Short Answers
 6. سوالات انتخاب پایان جمله یا Match Sentence Ending

سوالات غیر ترتیبی یا Not In Order

اما سوالات not in order به ترتیب نیستند و ممکن است سوال اول در پاراگراف 4 باشد و سوال دوم در پاراگراف 2 باشد. همین کار را سخت و دشوار می کند. اکثر بچه ها در این سوالات زمان زیادی را تلف می کنند و به اصطلاح دور خودشان می چرخند. اما نگران نباشید در ادامه آموزش های ریدینگ روش‌های تست زنی و پاسخ‌دهی به سوالات را کاملاً بررسی می کنیم تا در این نوع سوالات موفق ظاهر شوید.

تنها دو مدل سوال Not In Order داریم که در پایین نام آنها ذکر شده است.

 1. سوالات انتخاب عنوان یا Heading
 2. سوالات انتخاب جمله یا Matching

سوالات ریدینگ مدل Yes no not given

انواع سوالات جای خالی یا Gap-Fill

سوالات Gap-Fill یکی از ساده ترین نوع سوالات ریدینگ آیلتس است که نباید به هیچ عنوان آنها را از دست بدهید. انواع مختلفی دارد که در ادامه لیست آن ذکر شده است.

 • سوالات Note Completion
 • سوالات Table Completion
 • سوالات Sentence Completion
 • سوالات Summary completion
 • سوالات List Selection
 • سوالات Diagram Labeling

تکنیک های پاسخ‌دهی به این سوالات در درس‌های بعدی گفته شده است. برای دیدن آموزش ها می توانید پکیج ریدینگ آیلتس یا پکیج طلایی را خریداری نمایید.

سوالات جای خالی ریدینگ آیلتس

سوالات Yes No و True False

این سوالات هم چالش خاص خود را دارد، اما به مراتب از سوالات Multiple Choice ساده تر است. در سوالات True False شما باید به گفته های متن دقت کنید، اما در سوالات Yes No به نظرات نویسنده اهمیت دهید. 

برای جواب دادن به این نوع سوالات، باید حتماً سیستم پارافریز را خوب بشناسید و تمرین کنید. همانگونه که در درس قبل گفتم، لغات ضروی آیلتس سایت Zandi English یکی از بهترین منابع برای تقویت پارافریز است. Paraphrase یعنی از کلمات مترادف و هم‌معنی در متن و سوال Multiple Choice استفاده شده است که به این ترتیب جواب True می شود. زمانی که مخالف آن گفته شود، که باز هم به صورت پارافریز است، جواب False می شود.

معمولاً سوالات Multiple Choice و Gap-fill در دو بخش ابتدای داده می شود. از دست دادن این سوالات می تواند به نمرات پایین ختم شود و در صورتی که در این نوع سوالات خوب ظاهر شوید، کسب نمره بالای 7 ریدینگ آیلتس دور از دسترس نیست.

سوالات ریدینگ مدل Yes no not given

لیست کامل سوالات ریدینگ آیلتس

تا اینجا تمامی سوالات ریدینگ آیلتس را بررسی کردیم و همانگونه که قبلاً گفتم، نحوه تست زنی و جواب دادن به سوالات را در درس های آینده آموزش می دهم. در انتها یک بار دیگر لیست کامل سوالات ریدینگ آیلتس آمده است.

درک و فهم نوع سوالات می تواند استراتژی و سبک تست زنی شما را تغییر دهد. حتی در اکثر موارد شما می توانید در مدیریت زمان موفق تر ظاهر شوید. در بیشتر کتاب ها و جزوه های آیلتس در مورد انواع سوالات بحث نشده است یا از آن سرسری گذشته اند، اما به نظر من این نقطه آغازی است برای رسیدن به نمرات بالا در IELTS Reading که حتماً باید در نظر بگیرید.

Usually in order

 1. Gap-fill (Note, Table, List selection, Diagram labeling)
 2. True False Not Given 
 3. Yes No Not Given
 4. Multiple choice
 5. Short answers
 6. Match sentence ending

Usually not in order

 1. Match the heading
 2. Match the paragraph (Which paragraph contains)

6 پاسخ

 1. من خیلی چیزها از پکیج شما یاد گرفتم. مخصوصاً تکنیک ها و روش های تست زنی Reading و Listening عالی بود. نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم، انشالله که هر روز موفق تر از دیروز باشید.

  1. با تلاش و صبر همه چیز به دست میاد. امیدوارم شما هم هر چه زودتر به تمام خواسته ها تون برسید.

 2. حتی توی سایت یوتیوب هم همچین آموزش‌هایی جامع و کاملی وجود نداره. من خیلی از نحوه تدریس شما خوشم میاد و ویدیوها رو با دقت می بینم. تا الان خیلی پیشرفت کردم و تونستم توی ماک آخر یک نمره بالاتر بشم.
  به دوستان حتماً پیشنهاد می کنم که موقع دیدن ویدیوها یادداشت برداری کنند. اینجوری تاثیر بیشتری داره. موفق باشید.

  1. نظر لطف شماست. از اینکه با دقت و ریز بینی دارید پکیج رو مطالعه می کنید خوشحالم، انشالله سریع تر به خواسته ها تون برسید.

 3. کامل ترین و جامع ترین سایت ای که تا به حال دیدم. هم برای یادگیری Paraphrase محتوا دارند، و هم تکنیک ها داخل پکیج عالی توضیح داده شده است. من که اصلاً شک نکردم برای خرید این مجموعه زیبا. مرسی

  1. بله پارافریز خیلی مهم است و حتماً باید از روزهای ابتدایی روش کار کنید. موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *