آموزش کامل ریدینگ سلپیپ (CELPIP Reading)

متاسفانه بیشتر داوطلبین آزمون سلپیپ نمره ریدینگ پایینی کسب می کنند. آنها با اینکه زمان زیادی را برای انجام تست و تمرین می گذارند، اما باز هم موفق به تقویت این مهارت نمی شوند. در این آموزش سعی کردم تمام آنچه که نیاز دارید تا نمره بالای +9 در ریدینگ سلپیپ را بگیرید، بیان کنم.

بعداز تماشای کامل ویدئوی بالا به راحتی میتونید نمره بالایی توی ریدینگ سلپیپ بگیرید. فقط کافیه یک ربع وقت بزارید تا سیر تا پیاز آزمون CELPIP Reading را یاد بگیرید.

سلپیپ ریدینگ چیست؟

ریدینگ سلپیپ از چهار بخش تشکیل شده است که هر کدام زمان و تعداد سوال معینی دارند. سوالات به صورت Side by Side در مانیتور به شما نشان داده می شوند. بنابراین شما می‌توانید به صورت همزمان سوال و متن را بخوانید و در نهایت انتخاب درست را انجام دهید.

  • خواندن نامه (11 سوال – 11 دقیقه)
  • خواندن انتخاب نمودار (8 سوال – 9 دقیقه)
  • خواندن اطلاعات (9 سوال – 10 دقیقه)
  • خواندن دیدگاه‌ها (10 سوال – 13 دقیقه)

تمامی سوالات ریدینگ سلپیپ به صورت چند گزینه ای یا Multiple Choice هستند. در مجموع 38 سوال به شما داده می شود و مدت آزمون 60 دقیقه می باشد. نمره بخش ریدینگ بین 0 الی 12 می‌باشد که معمولاً نمره 9 یکی از بهترین نمرات برای اکثر ویزاها است.

بخش اول Practice Task

در گام اول به شما یک سوال تمرینی داده میشود تا با ساختار و نحوه عملکرد آزمون آشنا شوید. همانگونه که در عکس زیر مشخص است، شما باید با توجه به متن سمت راست یکی از گزینه های لیست باز شده را انتخاب نمایید.

CELPIP reading practice task

این سوال تمرینی نمره ای به شما اضافه نمی کند و در ضمن زمان شما را هم هدر نمی دهد. بنابراین با خیال راحت برای آغاز سوالات ریدینگ به عنوان یک دست گرمی آن را جدی بگیرید.

تکنیک پاسخدهی به سوالات ریدینگ سلپیپ

  1. متن را به سرعت در عرض 1 الی 2 دقیقه بخوانید. (Skim)
  2. کلید واژهای سوال اول را پیدا کنید.
  3. متن را برای یافتن جواب با توجه به کلید واژه‌ها بخوانید. (Scan)
  4. ناحیه مورد نظر را با دقت بیشتر بخوانید.
  5. با مقایسه گزینه ها، جواب نهایی را انتخاب کنید.

بهتره اول یک نگاه سریع (Skim) به متن داشته باشید و سپس، از سوال اول به ترتیب شروع به جواب دادن به سوالات کنید. البته این سلیقه ای است، بعضی ها اعتقادی به این کار ندارند و مستقیم از خواندن سوال و بعدش پیدا کردن جواب توی متن شروع می کنند.

نکته مهم دیگر سیستم پارافریز است که در تمامی آزمون های زبان انگلیسی مثل آیلتس، تافل و سلپیپ توسط طراحان لحاظ می شود.

Component SectionsNumber of Questions
Practice Task1
Part 1: Reading correspondence11
Part 2: Reading to Apply a Diagram8
Part 3: Reading for Information9
Part 4: Reading for Viewpoints10

بخش اول ریدینگ سلپیپ

در مرحله اول به شما متن یک ایمیل داده می شود تا با توجه به اطلاعات داده شده، دو قسمت را تکمیل کنید. در ابتدا سوالات به صورت In-Order یا ترتیبی می باشند. به این صورت که جواب اول در ابتدای متن و جواب های بعدی در ادامه متن ظاهر شده اند.

CELPIP reading section 1

در قسمت بعد سوالات به صورت Not In-Order آمده است. در اینجا شما باید متن را درک کرده باشید تا بتوانید جواب ها را به صورت صحیح انتخاب کنید.

بخش دوم ریدینگ سلپیپ

در این قسمت شما باید اطلاعات داده شده در تبلیغات مختلف را بخوانید تا بتوانید به سوالات دو بخش پاسخ مناسب دهید. همانگونه که در شکل زیر مشخص است، در قسمت اول باید یک ایمیل را تکمیل کنید و در قسمت دوم درخواست ها براساس نام شخص تکمیل می شوند.

CELPIP reading section 2

بهترین استراتژی برای سوالات بخش دوم به این گونه است که بدون توجه به متن دیاگرام‌ها شروع به خواندن ایمیل کنید و سپس براساس گزینه ها تبلیغ مورد نظر را پیدا کنید. به این صورت می توانید جواب سوال را بدست آورید.

آموزش ریدینگ سلپیپ قسمت سوم

در این بخش کار بسیار سخت تر می شود چرا که باید پاراگراف متناسب با هر کدام از جملات را مشخص کنید. در اینجا سوالات به صورت Not In-Order می باشند و همین کار را برای انتخاب صحیح سخت می کند. تنوع کلمات در این بخش بسیار بیشتر از دو قسمت قبل است، به همین جهت بهتر است از لغات ضروری سلپیپ برای آمادگی هر چه بیشتر کمک بگیرید.

آموزش ریدینگ سلپیپ قسمت سوم

بهترین روش برای جواب دادن به سوالات این بخش به این صورت است که ابتدا پاراگراف اول را بخوانید و سپس تمامی جملات سمت راست را برای انطباق بررسی کنید. همین کار را برای مابقی پاراگراف ها انجام دهید.

تکنیک Distractors

اکثر سوالات به صورتی طرح شده اند که شما را گمراه کنند. یعنی گزینه های مشابه و گول زننده در میان لیست جملات سوال چند گزینه ای وجود دارد که شما فکر می کنید باید آن را انتخاب کنید.

معمولاً گزینه Distractors شامل کلمات متن می باشد و همین امر باعث می شود که شما فکر کنید جواب صحیح است. اما شما باید به دنبال کلمات مترادف باشید و سعی کنید با توجه به سیستم پارافریز جواب سوالات را بدهید.

بخش آخر ریدینگ

این بخش را Reading for Viewpoints نام گذاری کرده اند. به این صورت است که یک نقطه نظر از یک مطلب علمی داده می شود و شما باید براساس آن سوالات را جواب دهید.

CELPIP reading section 4

تفاوت ریدینگ سلپیپ و آیلتس

آیلتس یکی از محبوب ترین آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی است که در کشور ما برگزار می شود. شاید شما بین انتخاب سلپیپ و آیلتس مردد باشید بنابراین توصیه می کنم که مقاله تفاوت سلپیپ و آیلتس را مطالعه نمایید.

اما در ادامه میتوانید جدول مقایسه ریدینگ آیلتس و سلپیپ را از جنبه های مختلف نگاه کنید و در نهایت انتخاب مناسبی داشته باشید.

IELTS ReadingCELPIP Reading
3 بخش4 بخش
مدت زمان 60 دقیقهمدت زمان بین 55 الی 60 دقیقه
سوالات Multiple Choice, True/False, Gap-fillفقط سوالات Multiple Choice
مجموع 40 سوالمجموع 38 سوال

مقایسه نمره دهی ریدینگ سلپیپ و آیلتس

ریدینگ سلپیپ هم براساس تعداد جواب های صحیح نمره دهی می شود. در جدول زیر تمامی امتیازبندی ها براساس جواب صحیح آمده است.

جدول نمره دهی ریدینگ سلپیپ

ایده‌آل ترین نمره برای اکثر ویزاها 9 است که کسب آن در صورت استفاده از آموزش های صحیح امکان پذیر است.

آموزش کامل ریدینگ سلپیپ (CELPIP Reading)

معرفی سایت‌ها برای تمرین

اگر به دنبال تمرین آزمون سلپیپ هستید حتماً به سایت www.celpipmock.com سر بزنید چرا که مجموعه ای کامل از تست های آنلاین برای آمادگی هرچه بیشتر برای شما داوطلبین سلپیپ آماده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *