تکنیک نمره ۷ Listening آیلتس

تکنیک نمره ۷ Listening آیلتس

یک تکنیک ساده برای گرفتن نمره ۷ در Listening IELTS

تکنیک‌های زیادی برای بهبود Listening  وجود دارد اما این تکنیک است که شما میتوانید با استفاده از آن نه تنها نمره دلخواه خود را در آیلتس کسب کنید بلکه جز تکنیک های کلی Listening محسوب میشود. نکته قابل توجه و پیشنهادی شخصی بنده این است که در دورانی که برای آزمون آیلتس آماده میشود سعی کنید تا حد ممکن از تکنیک ها و شوت کات ها استفاده کنید، اما در ذهن داشته باشید که یادگیری زبان انگلیسی با آزمون آیلتس کمی متفاوت است بنا بر این سعی کنید جهت بهبود شنیدار خود همواره به مطالب مختلف گوش دهید.

تکنیک شنیدار نوشتار Transcription

اگر مدت کوتاهی است که یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده اید تا به حال شاید کلمه transcription را شنیده باشید. Transcription همان لیسنینگی است که شنیده اید اما به صورت متنی که تمام مکالمات و کلمات را در اختیار ما قرار میدهد.
یکی از بهترین راه های تقویت Listening به طرز معجزه آسایی Listening Skill را به شدت تقویت میکند تبدیل فایل های شنیداری به متن است. یعنی Transcribe کردن Listening material.

چرا باید Transcribe کنم؟

۱. قدرت دقت جزیات را بالا می برد.
۲. قدرت شنداری کلمات نزدیک به هم و به هم پیسته را افزایش می دهد.
۳. قدرت ادراک جزیات را افزایش می دهد.
۴. سرعت نکته برداری و نوشتن را افزایش می دهد.
۵. قدرت انجام دو کار نوشتن و شنیدن را در شما می افزاید و این چیزیست که در آزمون آیلتس به شدت به ان نیاز دارید.
۶. در نهات قدرت شنیداری شما را به شدت بهبود می بخشد.

نحوه صحیح Transcribe چیست؟

۱. در انتخاب متریال لیسنینگ دقت کنید و متناسب با سطح زبانی خود آن را انتخاب نمایید.
۲. یک بار بدون اینکه کاری انجام بدهید با دقت از ابتدا تا انتها به فایل صوتی گوش دهید و سعی کنید مطالبی را به خاطر بسپارید.
۳. بار دوم از ابتدا تا انتها با دقت به فایل صوتی گوش دهید و این بار سعی کنید کلمات کلیدی و اطلاعات اصلی را یادداشت کنید.
۴. بار سوم که بار آخر هست همین طور که به فایل صوتی گوش می دهید تمام کلمات و جملات را مو به مو یاد داشت کنید.
۵. اگر هنوز به این کار عادت نکردید و سرعت نوشتنتان پایین هست میتوانید فایل ثوتی را متوقف کنید و بنویسید و مجددا گوش دهید و ادامه داستان.

لطفا حتماً به موارد زیر توجه کنید:

  • این تکنیک کمی سخت و زمان بر است اما خسته نشوید.
  • سعی کنید مرتبا این کار را انجام دهید قول میدهم نتیجه اش را به زودی خواهید دید.
  • هر روز یک فایل صوتی چند دقیقه ای را Transcribe کنید.
  • دو ماه این کار را مرتبا انجام دهید قطعا به نمره آیلتس ۷ حتی بیشتر خواهید رسید.
  • این تکنیک نه تنها مهارت شنیداری شما را تقویت میکند بلکه باعث تقویت حافظه و بالا بردن دقت ما می شود.

امیدوارم که از این تکنیک استفاده کنید و نمره IELTS Listening 7 و بیشتر بگیرید.

گوش دادن هدفمند و فعال

بعد از این که توانایی شنیداری شما به طور کلی بهبود یافت و با لهجه‌های مختلف (accents) آشنا شدید، لازم است به صورت هدفمند تر و فعال در راستای آمادگی برای بخش لیسنینگ آزمون آیلتس به این کار یعنی گوش دادن بپردازید. منظور از گوش دادن هدفمند، انتخاب مناسب پادکست‌ها و متریال آموزشی است. مواردی باید انتخاب شوند که از موضوعات کلی، رایج، عمومی و متنوع باشند دقیقا مانند مواردی که شما سر آزمون خواهید شنید.

منظور از گوش دادن فعال این است که از تکنیک‌هایی استفاده کنید که مهارت‌های زبان انگلیسی شما را علاوه بر درک مطالب یک recording، در موارد دیگر نیز تقویت کند. به عبارت دیگر از تکنیک‌‌های مناسب استفاده کنید تادامنه لغات خود را افزایش داده، تسلط بیشتری روی گرامر پیدا کنید؛ با تلفظ آشنایی بیشتر پیدا کنید و خود بتوانید تلفظی شبیه native داشته باشید؛ با املای/ dictation کلمات آشنا شده و بتوانید کلمات را درست بنویسید و همین طور مهارت بازنویسی مطالب را نیز در خود تقویت کنید؛ مواردی که همه و همه در راستای آمادگی برای آزمون آیلتس و یا تافل بوده و تأثیر فوق العاده ای در کم و کیف مهارت شنیداری شما دارد.

تکنیک Transcribe

یکی از این تکنیک ها، گوش دادن و پیاده کردن متن فایل صوتی هست که در انگلیسی به آن transcribe گفته می شود. این تکنیک زمان بر بوده و ممکن است در ابتدا سخت به نظر بیاید اما اگر از وجوه مثبت و تاثیر گذار این تکنیک مطلع باشید، هر چه زودتر این کار را شروع می کنید.

برای استفاده از این تکنیک باید از ابتدا فایل را play کنید و چند ثانیه یکبار فایل را متوقف کرده و جمله یا بخش شنیده شده را بنویسید، نگران کلماتی که متوجه نشده اید نباشید، بدون برگشت به عقب این کار را ادامه دهید تا به پایان فایل برسید. می توانید یک  دور دیگر فایل را گوش دهید، این بار با هدف پر کردن جاهای خالی که در دور اول متوجه نشدید.

بعد از پایان دور سوم متن پیاده شده ی خود را با script اصلی مقایسه کنید و حال کلماتی یا بخش هایی را که از دست داده اید را نوشته و البته سعی در یادگیری عمیق کلمات و عبارات جدید کنید. آن ها را در نوت بوکی یادداشت کرده و سعی کنید نه تنها معنای کلمه یا عبارت بلکه نحوه استفاده از آن ها در جمله، مترادف ها و متضاد آن ها را نیز یاد بگیرید و به این صورت یادگیری نسبتا عمیقی از کلمات و عبارت جدید داشته باشید. چرا که یادگیری ایزوله لغات و به عبارت دیگر داشتن و دانستن لیست بلندی از لغات به همراه معنی آن ها به معنی یاد گرفتن و دانستن نحوه استفاده از آن ها نیست و خیلی زود به فراموشی سپرده می شوند.

پیشنهاد میکنم تکنیک پیاده سازی متن را با  recording های لیسنینگ در کتاب های Cambridge IELTS books1-14 پیاده کنید. هم script آن ها در پایان کتاب موجود است و هم کاملا در راستای آمادگی برای آزمون آیلتس است. از آن جا که این کار زمان بر است و شاید نتوانید این کار را برای تمام کتاب ها انجام دهید، توصیه می کنم کتاب های هفت و هشت به بعد را تمرین کنید.

تکنیک Shadowing

تکنیک موثر دیگری که قصد معرفی آن را دارم تکنیک shadowing یا سایه هست که احتمالا عنوان آن را شنیده باشید. در این تکنیک شما باید بعد از گوینده با استفاده از تلفظ و لحن دقیق گوینده، جملات را تکرار کنید. در صورتی که این کار را با فایل هایی انجام دهید که در مرحله قبلی کامل گوش داده و متن را پیاده سازی کرده‌اید حتی می توانید این کار را همزمان انجام دهید و البته برای همراهی با گوینده از متن نوشته شده خود استفاده کنید. این تکنیک در نهادینه کردن تلفظ ها، آشنایی با لحن در شرایط مختلف، آشنایی با استرس (stress) کلمات و به طور کلی برای مهارت اسپیکینگ نیز بسیار راهگشا است.

تکنیک paraphrase

تکنیک دیگر که قصد معرفی آن را دارم، تأثیر شگفت انگیزی در موفقیت در آزمون آیلتس دارد و آن تکنیک paraphrase یا بازنویسی جملات و عبارات در انگلیسی هست. نمی توان اهمیت مهارت در انجام paraphrase را در موفق عمل کردن در آزمون آیلتس نادیده گرفت.

چرا که سوالات بخش لیسنینگ و ریدینگ همه به نوعی پارافریز آنچه که شنیده اید یا خوانده اید هست و هیچ وقت در سوالات و یا گزینه‌های یک سوال از عین کلمات و عبارات و حتی ساختارهای استفاده شده در متن یا recording استفاده نمی کنند بلکه از معادل های آن ها و چینش متفاوت کلمات در کنار هم استفاده می کنند. به همین دلیل است که شما باید توانایی تشخیص عبارات معادل و حتی توانایی بازنویسی جملات در انگلیسی را داشته باشید و راه آن تمرین است.

توصیه می کنم همان متون پیاده شده در مراحل قبل را در مقابل خود داشته باشید و شروع کنید از جمله اول و سعی کنید تا همان معنا و محتوا را با استفاده از کلمات معادل دیگر و نحوه متفاوت چینش کلمات و در مواردی با استفاده از ساختارهای متفاوت بازنویسی کنید. البته برای این کار شما باید گنجینه لغات بسیار خوبی و تسلط خوبی روی گرامر داشته باشید تا بتوانید به درستی جملات را بازنویسی کنید. توصیه میکنم در این زمینه و برای نظارت بر کارتان از یک مدرس کمک بگیرید. ممکن است در ابتدا این کار سخت به نظر بیاید اما با تمرین خیلی زود سرعت و دقت تان در این زمینه افزایش پیدا می کند.

تکنیک Summarizing

و اما last but not least تکنیک نوشتن خلاصه یا summary هست. همان طور که از عنوان آن بر می آید برای این کار شما به یک پادکست یا فایل صوتی در زمینه عمومی گوش داده و بعد از گوش دادن باید خلاصه ای از محتوای انتقال داده شده را با استفاده از your own language بنویسید. در صورتی که مهارت بازنویسی را قبلا تمرین کرده باشید ، نوشتن خلاصه با توجه به توانایی شما در نوشتن خیلی سخت نخواهد بود. توصیه می کنم هر هفته یک یا دو ted talk را ببینید و لذت ببرید و در انتها سعی کنید چکیده ای از آن چه را که یاد گرفتید ویا نقطه نظر نویسنده بوده را بنویسید.

گوش دادن فعال و هدفمند باعث افزایش دامنه لغات ، که برای درک مطالب بسیار حیاتی است، تقویت گرامر، یاد گرفتن املای درست کلمات و تقویت مهارت بازنویسی می شود که همه برای موفقیت در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس کلیدی است.

با سوالات مختلف بخش لیسنینگ و استراتژی‌ها و تکنیک‌های پاسخ‌گویی به آن‌ها آشنا باشید

شما در بخش شنیداری آزمون آیلتس با انواع مختلفی از سوالات روبرو هستید از قبیل انواع سوالات completion یا کامل کردن، سوالات چند گزینه ای، سوالات پاسخ کوتاه، سوالات مچ کردنی و … . شما باید دقیقا با تک تک این سوال ها و ویژگی های آن ها آشنا بوده،  وبدانید چگونه می توان آن ها را پاسخ داد به این معنی که زمان روبرو شدن با این سوال از چه استراتژی ها و تکنیکی هایی باید استفاده کرد. به عبارت دیگر، شما باید قادر باشید مراحل گام به گام نحوه ی پاسخ دهی به تمام انواع سوالات را در نهایت دقت و سرعت در روز امتحان پیاده کنید و بهترین عملکرد خود را داشته باشید.

تمرین کافی داشته باشید و اشتباهات خود را آنالیز کنید

بعد از آشنا شدن و دانستن تمام موارد مربوط به بخش لیسنینگ آزمون آیلتس، لازم است خود را در شرایط امتحانی قرار داده و تمرین واقعی داشته باشید و برای این کار توصیه می شود حداقل تمام کتاب های Cambridge IELTS books کار شود. بعد از هر تست و چک کردن پاسخ ها، به پاسخ های غلط دقت کنید و علت غلط پاسخ دادن را بررسی کنید. به چه دلیل آن سوالات را نتوانسته اید پاسخ دهید و یا به چه دلیل پاسخ غلط داده اید، این پاسخ غلط از چه نوعی است؛ آیا به دلیل غلط املایی و رعایت نکردن word limit بوده و یا کلا پاسخ را غلط نوشته اید. این گونه آنالیز کردن پاسخ های غلط به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت خود را در این بخش شناسایی کرده و به این صورت بتوانید وقت بیشتری گذاشته و برای رفع و حل کردن آن ها اقدام کنید.

همین طور انتقال پاسخ ها به پاسخ نامه نیز احتیاج به تمرین کافی دارد. برای این کار لازم است پاسخ نامه را پرینت گرفته و بعد از اتمام ۳۰ دقیقه زمان گوش دادن و پاسخ دادن به سوالات، دقیقا در مدت زمان ده دقیقه پاسخ ها را وارد پاسخ نامه کنید. و این کار را هر بار بعد از هر تست انجام دهید تا در این کار نیز مهارت کافی و لازم را به دست آورید.

دستورالعمل و صورت سوال را به دقت بخوانید.

در ارتباط با سوالات gap-fill و پاسخ کوتاه که باید پاسخ را با استفاده از کلمه یا کلماتی از فایل شنیداری نوشت، بسیار مهم است که instructions را به دقت بخوانید تا از محدودیت تعداد کلمه word limit مطلع شوید. به عبارت دیگر، نوشتن پاسخ باید بر اساس تعداد مجاز کلمه باشد و به هیچ وجه نباید بیشتر نوشت. در غیر این صورت، پاسخ غلط محسوب شده و نمره ای به آن تعلق نمی گیرد. بنابراین همیشه instructions رو در ابتدا بخوانید و تعداد کلمه ای را که اجازه دارید بنویسید را در طول مدتی که سوال ها را پاسخ میدهید، در ذهن داشته باشید.

در صورتی که سوالی را نتوانستید پاسخ دهید،  خونسردی خود را حفظ کنید و ادامه دهید تا به سوالات دیگر برسید. در پایان جواب آن سوال را حدس بزنید و بنویسید.

از آنجا که recordings تنها و تنها یکبار پخش می شوند و شما همزمان باید سوال ها را پاسخ دهید، خوب این احتمال وجود دارد که سوالی را از دست بدهید. در این گونه موارد سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید، تمرکزتون را از دست ندهید و فقط ادامه بدهید تا این اتفاق برای سوالات بعدی تکرار نشود. نگرانی  و ناراحتی به دلیل پاسخ ندادن به یک سوال مشکلی را حل نمی کند چون فایل شنیداری برنمی گردد و یا دوباره پخش نمی شود. استراتژی درست برای این گونه سوالات این است که در تایم ۳۰ ثانیه ای که در پایان هر section داده می شود، به آن سوال با توجه به اطلاعاتی که از کل recording در ذهن تان هست بهترین پاسخ را انتخاب و در جواب بنویسید. حتی اگر ایده ای هم ندارید و نمی توانید اطلاعات مربوط به آن بخش را دقیقا به یاد بیاورید، حدس بزنید و در هر صورت سوالی را بی جواب نگذارید چرا که نهایتا پاسخ غلط بوده و شما نمره را نمی گیرید. ولی به خاطر پاسخ غلط نمره ای از شما کسر نمی شود. به عبارت دیگر نمره منفی وجود ندارد.

تمرکز داشته باشید و آن را تا پایان بخش لیسنینگ حفظ کنید

یکی از نکات بسیار مهم برای موفقیت در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس داشتن تمرکز و از دست ندادن آن است. در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس شما باید همزمان با شنیدن، پاسخ سوالاتی را که از قبل چند ثانیه ای وقت داشته اید تا نگاهی بیندازید را پیدا و در برگه آزمون بنویسید و به همین صورت ادامه دهید تا پایان section چهارم و بدون هیچ وقفه ای، به غیر از تایم های چند ثانیه ای که در ابتدا، وسط و پایان هر section به شما داده می شود. بنابراین باید بتوانید تمرکز فوق العاده ای داشته باشید و خستگی، از دست دادن یک سوال و سایر عوامل محیطی آن را از بین نبرد. برای این کار باید تمرین زیاد داشته باشید. کسی که عادت به گوش دادن و multitasking در زمان گوش نداشته باشد، قادر نخواهد بود تمرکز خود را نگه دارد. بنابراین تمام تمرینات قبل از روز آزمون به داشتن تمرکز و حفظ آن کمک خواهد کرد.

نهایت استفاده را از break پایان هر section برای چک کردن پاسخ ها ببرید

تحت شرایط آزمون همیشه اشتباهات رخ می دهند و به خصوص درهنگام نوشتن پاسخ ها در برگه آزمون و سپس در پاسخ نامه؛ کوچکترین اشتباه املایی و یا تخطی از تعداد کلمه مجاز، باعث غلط شدن پاسخ و از دست دادن نمره است. به همین دلیل باید تمام سعی خود را بکنید و در تایم ۳۰ ثانیه ای که به شما در پایان هر بخش داده می شود پاسخ های خود را چک کنید تا اشتباهی نداشته باشند و در زمان انتقال پاسخ ها در پاسخنامه نیزبا نهایت  دقت این کار را انجام دهید تا از این گونه اشتباهات جلوگیری کنید. در جدول زیر چند نمونه از این اشتباهات را میتوان مشاهده کرد:

erro-types-table

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *