ساختار رایتینگ آیلتس به زبان ساده برای نمره 8

ساختار رایتینگ آیلتس به زبان ساده برای نمره 8

آموزش های نادرست و اشتباه زیادی در مورد رایتینگ آیلتس در فضای اینترنت وجود دارد. ساختار رایتینگ آیلتس به گونه های مختلفی در کتاب ها و صفحات سایت ها بررسی شده است. اما هرکدام از این منابع با هم متفاوت‌اند یا ناقص‌اند که همین باعث سردرگمی بسیاری از داوطلبین آزمون IELTS شده است. اگر در این نقطه هستید، احتمالاً سوالات زیر ذهن شما را برآشفده کرده است:

 • تفاوت رایتینگ تسک 1 آکادمیک و جنرال چیست؟
 • انواع سوالات رایتنیگ تسک 2 آیلتس چیست؟
 • چه تعداد پاراگراف باید بنویسیم؟
 • هر پاراگراف چه قسمت هایی را شامل می شود؟
 • پارافریز چیست؟
 • جمله Thesis Statement چیست؟
 • چطور ایده اصلی را بیان کنیم و آن را گسترش دهیم؟
 • پاراگراف نتیجه گیری چطور نوشته می شود؟

به هیچ عنوان نگران نباشید، چرا که جواب همه این سوالات بحث برانگیز را در این آموزش ساختار رایتینگ آیلتس یاد خواهید گرفت. به تمامی جزئیات برای کسب نمره 8 خواهم پرداخت و تکنیک های مهم IELTS Writing را زیر ذربین خواهم برد.

تفاوت رایتینگ آکادمیک و جنرال

آیلتس به دو صورت Academic و General برگزار می گردد. افرادی که می خواهند به صورت تحصیلی مهاجرت کنند، باید در نوع آکادمیک شرکت کنند. نوع جنرال برای داوطلبین ای است که می خواهند به صورت کاری به کشورهایی مثل استرالیا، کانادا و نیوزیلند مهاجرت کنند.

هر دو ماژول شامل دو قسمت می باشد که به اصطلاح Task گفته می شود. رایتینگ تسک 1 جنرال و آکادمیک متفاوت است، اما در تسک 2 مشابه هستند.

ساختار رایتنیگ آیلتس تسک 1 جنرال

در رایتینگ تسک 1 جنرال باید یک نامه بنویسید که این نامه دو صورت رسمی یا غیررسمی بسته به مخاطب، متفاوت است. اگر برای دوست و آشنایان نامه می نویسید، لحن شما باید صمیمی و دوستانه باشد. به این صورت که می توانید از I’m یا I’will استفاده کنید. اما اگر نامه را به مدیر، شورای شهر، رئیس یک رستوران و غیره می نویسید، لحن شما باید رسمی باشد و از کلمات مودبانه استفاده کنید. در اینجا نباید از Slang (زبان کوچه بازاری) استفاده شود چون نمره شما در معیار Task respose کاهش می یابد.

در تصویر زیر ساختار رایتینگ تسک یک جنرال در هشت گام آمده است. برای گرفتن نمره بالای 7 رایتینگ آیلتس، باید حتماً از الگوی زیر تابعیت کنید. این قالب برای 90 درصد سوالات استفاده می شود، اما در 10 درصد سوالات، گام دوم و سوم با هم ترکیب می شوند. بنابراین ساختار رایتنیگ آیلتس تبدیل به هفت گام می شود.

ساختار رایتینگ آیلتس جنرال

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، برای نوشتن نامه های formal و informal هشت گام وجود دارد که حتماً باید در هنگام نوشتن لحاظ کنید. در ادامه یک مثلا آمده است که در آن باید یک نامه به دوست نوشته شود. در این نامه باید به دوست خود در مورد بهترین مکان برای اقامت در طول دوره تحصیل پیشنهاد بدهید.

Your friend has been offered a place on a course at the university where you studied. He/She would like your advice about finding a place to live.

Write an email to your friend. In your email:

— Describe where you lived when you were a student at the university

— Recommend the best way for him/her to look for accommodation

— Warn him/her of mistakes students make when choosing accommodation

برای نوشتن این نامه باید هشت پاراگراف نوشته شود. ابتدای نامه با کلمه Dear شروع می شود و سپس نام کوچک یک فرد را به انتخاب خود می نویسیم. من عادت دارم از اسم Farhad به عنوان اسم دوست استفاده کنم. شما می توانید هر اسمی که دوست دارید انتخاب کنید.

در پاراگراف دوم باید یک احوال پرسی صمیمی کنیم، چون نامه دوستانه است (در نامه های رسمی احوال پرسی نیازی نیست). سپس دلیل نوشتن نامه که در اینجا پیشنهاد یک مکان برای اقامت است را می نویسیم. در ادامه به سه سوال علامت گذاری شده پاسخ می دهیم. در انتها یک جمله برای دیدار مجدد می نویسیم و ادای احترام می کنیم.

 1. کلمه Dear به اضافه نام یک شخص
 2. احوال پرسی و دلیل نوشتن نامه
 3. جواب به سوال اول
 4. جواب به سوال دوم
 5. جواب به سوال سوم
 6. نوشتن دیدار مجدد (Closing statement)
 7. ادای احترام (Sign off)
 8. نام

Dear Farhad,

I’ve been so busy that I only just got around to replying to your letter now. I hope you and your family are all doing really well. Let me give you some suggestions about the area where you decided to study.

I used to reside downtown, which was close enough to the university. If I used a bus, I only needed to spend 30 minutes to get there, while it took 40 minutes to with a taxi. Besides that, I had easy access to shopping malls and supermarkets which saved me time. While the center of the city is famous for being modern with a wide range of facilities, the cost of living can be expensive in this region.

Firstly, I suggest finding a roommate since renting is a big problem for someone who doesn’t have a job. Secondly, search on Google in advance to see if there are any apartments with a reasonable price. I wish I had done it when I traveled there because I paid more than 500 dollars for a hotel while I went apartment hunting.

Be careful about depositing money before making a contract. If you find an apartment, make a deal with the landlord immediately to see him when you enter the city.

All the best,
Bahram

لازم به ذکر است که در اینجا فقط یک مدل نمونه سوال تسک 1 جنرال آمده است و همانگونه که گفته شد، مدل های رسمی هم وجود دارن د که پیشنهاد می کنم از طریق این لینک دنبال کنید.

ساختار رایتینگ آیلتس تسک 1 آکادمیک

ساختار رایتنیگ آیلتس در تسک 1 آکادمیک به گونه ای است که باید یک نمودار یا شکل را گزارش کنید. در اینجا نیازی به ایده پردازی ندارید چون همه اعداد و ارقام در شکل داده شده است. نحوه نوشتن روندهای صعودی و نزولی در رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک 1 به این صورت است که شما برای به دست آوردن نمره بالا باید دامنه خوبی از صفات، کلمات و دستور زبان را داشته باشید. برای دیدن جزوه لغات رایتینگ آکادمیک کلیک کنید.

انواع رایتینگ تسک 1 آکادمیک در ادامه لیست شده است:

 • نمودار خطی Line Graph
 • نمودار میله ای Bar Chart
 • نمودار دایره ای Pie Chart
 • جدول Table
 • نقشه Map
 • پروسه Process
 • نمودارهای ترکیبی Mixed Chart

اکثر نمونه جواب هایی که در فضای اینترنت و کتاب های آیلتس وجود دارند با چهار پاراگراف نوشته شده اند. همانند تصویر زیر، برای کسب نمره 8 رایتینگ تسک 1 آکادمیک حتماً چهار پاراگراف بنویسید.

ساختار رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک 1

در ادامه توضیحات لازم برای نوشتن هر پاراگراف آمده است.

 1. پاراگراف اول مقدمه است که شامل پارافریز صورت سوال با کلمات مترادف و دستور زبان است.
 2. پاراگراف دوم Overview است که شامل یک نمای کلی از نمودار می باشد. در اینجا نیازی به نوشتن اعداد، تاریخ و جزئیات نیست.
 3. پاراگراف سوم و چهارم جایی است که به صورت خلاصه باید در مورد نقاط مهم نمودار بنویسید.

در ادامه یک نمونه سوال رایتینگ تسک 1 آکادمیک آیلتس را با تحلیل و آنالیز آمده است. این نمودار به صورت ترکیبی (mixed) از Bar Chart و Table است. بیشتر داوطلبین از این نوع رایتینگ های ترکیبی وحشت دارند و فکر می کنند، ساختار رایتینگ آیلتس برای نوشتن آنها پیچیده است. اما در حقیقت برعکس آن صادق است.

The chart shows the value of one country in various categories during 2015 and 2016. The table shows the percentage change in each category of exports in 2016 compared with 2015.

نمونه رایتینگ تسک 1 آکادمیک آیلتس
ترکیب بار چارت و جدول

نوشتن رایتینگ Mixed Chart بسیار ساده است. در قسمت Overview مهمترین، بزرگترین و کوچکترین نوسانات را بنویسید. نمودار داینامیک است، یعنی از کلمات Increase ، Decrease و مترادف‌های آنها می توانید استفاده کنید.

 • در body 1 نمودار بار چارت را شرح دهید.
 • در body 2 جدول را توضیح دهید.
 • از روندهای صعودی و نزولی بنویسید.
 • درآمدهای حاصل شده از کالاهای مختلف را مقایسه کنید.
 • بیشترین درآمد (Petroleum Products) را حتماً بنویسید.
 • بیشترین افزایش درآمد (Textiles) را حتماً قید کنید.
 • کل دوره در سال های 2015 و 2016 می باشد.

The bar chart and table give information about a country’s export earnings from five groups of products in 2015 and 2016.

It is noticeable that export revenues in all but one of the five product categories increased over the period shown. While petroleum products were the highest-earning exports in both years, the textile industry saw the most significant growth in earnings.

Export earnings from petroleum products rose from around $61 billion in 2015 to $63 billion in 2016, which was an increase of 3%. Income from engineered goods reached a similar level. The country’s export earnings from these goods went up by 8.5% to approximately $62 billion in 2016.

From 2015 to 2016, there was a 15.24% increase in export revenue from textiles, with earnings rising from roughly $25 billion to over $30 billion. By contrast, there was almost no change in the amount of money earned from agricultural products, which remained at just over $30 billion. Finally, the only decline in income occurred in the gems and jewelry products group, where export earnings fell by around 5% to approximately $40 billion in 2016.

(184 words)

پیشنهاد می کنم برای دیدن آموزش های بیشتر در مورد رایتینگ تسک یک اینجا کلیک کنید.

پارافریز چیست؟

پارافریز یعنی گفتن دو جمله به نحوی که یک معنی و مفهوم را بدهند. این کار با کلمات مترادف یا تغییر ساختار گرامری انجام می شود. Paraphrase مهم ترین نقش را در تمامی پاراگراف های رایتینگ به خصوص مقدمه ایفا می کند.

در تمامی انواع رایتینگ آیلتس قسمت مقدمه صورت سوال پارافریز می شود. بنابراین طیف گسترده ای از واژگان را یاد بگیرید. این کار را می توانید با لغات ضروری آیلتس سایت Zandi English انجام دهید. مجموعه 30 درس با بیش از 2500 لغت توانایی Paraphrase شما را بسیار بالا خواهد برد.

مشکلات رایتینگ آیلتس تسک 2

برای همه داوطلبین آیتلس، مهارت رایتینگ تسک 2 چالش اصلی است. شاید به این دلیل است که در سیستم آموزشی ایران، هیچوقت از ما نخواستند، موضوعات اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، هنری، اقتصادی و غیره را تحلیل کنیم. به عبارت دیگر، ما در طول تحصیل همیشه جزوه ای داشته‌ایم و مطالب را حفظ می کردیم و نمره قابل قبولی می گرفتیم. نیازی به تفسیر و تحلیل مباحث جامعه نداشتیم یا دلیلی برای خلق ایده و انجام پروژه نبود، زیرا همه چیز توسط معلم در یک جزوه نوشته و حفظ می شد.

این در صورتی است که در رایتینگ آیلتس، شما نیاز به اطلاعات عمومی از جامعه ای که در آن زندگی می کنید و دنیای بیرون از خود دارید. بسیاری از سوالات در مورد وظایف دولت ها، اساتید، اقتصادانان و غیره است. شما نیازی ندارید که به عنوان یک کارشناس با تجربه، دیدگاههای تخصصی ارائه بدهید، اما باید از مسائل و حواشی روزمره افراد در یک جامعه آگاه باشید.

نحوه نوشتن رایتنیگ تسک 2 آیلتس

سعی کنید تا آنجا که می توانید ساده بنویسید. به این صورت که دلایل، اثرات مثبت یا منفی، مزایا یا معایب و غیره را به صورت واضح بیان کنید. نیازی ندارید که دلایل منحصر به فردی را بنویسید که قبلاً کسی از آن حرفی نزده است. به مثال زیر دقت کنید.

People who live in big cities face a number of problems in their daily lives.

What are the main issues people face in cities, how can these be solved?

سوال میپرسه که اصلی ترین مسائلی که مردم در شهرها باهاش روبه رو می شوند چیست و چگونه می توانیم آنها را حل کنیم. باز هم تکرار می کنم که شما باید ایده ها و جواب های ساده بنویسید و سعی کنید با پرسیدن چرا در ذهن خودتان آنها را گسترش دهید.

ساختار رایتینگ آیلتس تسک 2 شامل چهار پاراگراف است. در پاراگراف مقدمه صورت سوال را Paraphrase کنید. در ادامه دو پاراگراف Body بنویسید و در نهایت نتیجه گیری کنید. در ادامه تصویر ساختار رایتینگ آیتلس تسک 2 آمده است.

 1. مقدمه (پارافریز سوال و اظهار نظر)
 2. بدنه اول و دوم در مورد دلایل، اثرات مثبت و منفی، مزایا و معایب، مشکلات، راه‌حل ها و غیره
 3. نتیجه گیری (خلاصه مقدمه)
ساختار رایتینگ IELTS تسک 2

یکی از بزرگترین چالش ها نوشتن Body Paragraph است. در هر دو باید یک ایده اصلی نوشته شود و آن را گسترش یا توسعه دهید. نباید لیستی از مسائل، دلایل، مزایا را پشت سر هم بنویسید. فقط در صورتی این کار را انجام دهید که نمره کمتر از 6 می خواهید.

اما بریم سراغ نمونه سوال بالا و نحوه توسعه ایده اصلی در پاراگراف Body . در ادامه یکی از مسائل اصلی شهرهای بزرگ را مطرح کرده‌ام که آن چیزی نیست به جز ترافیک!!

ترافیک مشکل اصلی در شهرها است => به همین دلیل خیلی از افراد وقت کمی دارند که با خانواده و دوستان سپری کنند => این ممکن است منجر به ناراحتی و اضطراف در زندگی آنها شود.

Traffic is one of the most problematic challenges that people have to deal with in large cities. Because of that, many citizens spend little time with their friends and family members. For example, in cities such as Tehran, commuters must drive to work every day due to a lack of transport facilities, and as a result, this might cause sadness and depression after a while.

توجه: در صورت تمایل می توانید جواب سوال بالا را در بخش کامنت بنویسید و از من Feedback بگیرید.

ایده های عمومی و ساده انتخاب کنید

همانطور که از نمونه ساختار رایتینگ آیلتس تسک 2 مشخص است، یک ایده اصلی مطرح شده و سپس مباحث حول آن موضوع نوشته شده است. ترافیک، آلودگی، هزینه بالای زندگی و شلوغی ، ساده ترین و آشکارترین مسائلی هستند که می توانید در این رایتنیگ بنویسید. اما آیا بهتر است همه این موارد را به صورت لیست وار بنویسیم یا همانند مثال بالا یک ایده را از جنب های مختلف گسترش دهیم!

کسانی که یک یا دو ایده اصلی دارند و آنها را توسعه می دهند، نمره بسیار بالاتری دریافت می کنند. به هیچ عنوان دلایل یا مزایا را لیست نکنید و پشت سر هم ننویسید.

5 مدل سوال رایتنیگ تسک 2

در رایتینگ آیلتس 5 نوع سوال وجود دارد که هر کدام باید بر طبق اصول و قوانینی نوشته شوند. البته ممکن است تعداد محدودی از سوالات با کمی تغییر از انواع گفته شده داده شوند، اما آنها را هم می توان در یکی از 5 نوع رایتینگ تسک 2 قرار داد. مثال دو نوع bold شده در این صفحه آمده است.

 1. مدل Opinion
 2. مدل Advantage / Disadvantage
 3. مدل Discussion
 4. مدل Two-Part
 5. مدل Problem-Cause / Solution

نمونه سوال رایتینگ تسک 2

در مثال قبل یک سوال Problem و Solution را بررسی کردیم. در ادامه نمونه مثال سوال Two-Part را زیر ذربین می بریم.

In some countries, owning a home rather than renting one is very important for people.

Why might this be the case?

Do you think this is a positive or negative situation?

موضوع سوال در این است که در برخی کشورها، مالکیت خانه به جای اجاره خانه برای مردم بسیار مهم است. در ادامه دو سوال پرسیده شده است. اول اینکه چرا برخی میخواهند خانه دار شوند. سوال دوم در مورد اثرات مثبت و منفی خانه دار شدن پرسیده است.

برای درک سوالات Two-Part، توجه شما را به نکات زیر جلب می کنم:

 1. نوشتن 4 پاراگراف
 2. مقدمه با پارافریز و نوشتن جواب سوال اول و دوم
 3. هر سوال را در یک Body به صورت کامل بنویسید.
 4. سعی کنید یک یا دو ایده اصلی در هر پاراگراف Body بنویسید.
 5. ایده های اصلی را با Linkers گسترش دهید.
 6. نتیجه گیری شامل خلاصه ای از مقدمه است.

Model Answer

It is argued that in some nations owning a property is much more important than renting. This is mainly because owning a home gives a feeling of security, stability, and the freedom to renovate it. In my view, this is a positive development as homeowners can make money if they sell their houses in the future.

To begin with, if people own their own homes they do not have to worry about paying monthly rent and are less anxious about restrictions on decorating the interior. In other words, they tend to feel more stable and comfortable than if they were renting. This enables them to renovate and decorate their abode according to their desires, without the worry of a landlord complaining. For instance, recent research has shown that in the UK, most new homeowners feel that owning a home is an investment, so they spend most of their income on DIY projects, interior goods, and decorating.

I believe that there is a huge advantage to owning a home because it is an investment where the value of the house increases every year. That is to say, when someone buys a house and installs a new kitchen and bathroom and redesigns the interior, the value of the property rises considerably. For example, in England, people who rent their homes will never get that money back, whereas those who buy a property can sell it for a considerable profit after just a few years, even in a tough economic situation.

In conclusion, owning a house or flat gives one a sense of security and the choice to redecorate. In my opinion, this is a great benefit because people who invest in their place can sell it later on at a profit.

(290 words)

همانگونه که قبلاً گفتم، مهمترین بخش رایتینگ شما قسمت body paragraph است. در پاراگراف اول نوشتم – کسی که خانه خودش را داشته باشد، احساس آرامش می کند و می تواند دکوراسیون مورد علاقه خود را طراحی کند. در پاراگراف دوم از اثرات مثبت خانه دار شدن گفتم. مهمترین مزیت این است که خانه تبدیل به یک سرمایه خوب می شود و بعداز چند سال پول آن چند برابر می گردد.

امیداورم با توضیحات و آموزش های این صفحه بتوانید، در رایتینگ آیلتس پیشرفت کنید و نمره مورد انتظارتان را کسب کنید. صحبت های ناتمام بسیاری در این مقاله ماند که اگر میخواستم کامل بازگو کنم یک کتاب 400 صفحه ای میشد. اما مطمئن باشید همین مباحث 50 درصد کار شما را راه می اندازند و شما می توانید نمره باند 7 کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *