معرفی 3 سایت برتر آزمون شبیه ساز آیلتس

آزمون شبیه ساز آیلتس کامپیوتری

سایت ها و برنامه های موبایل متفاوتی در سراسر اینترنت برای انجام آزمون شبیه ساز آیلتس کامپیوتری معرفی شده اند، اما متأسفانه اکثر آنها اشتباه و غیر کاربردی هستند. مثلاً سایت های ielts.org یا britishcouncil.org گفته شده است که صرفاً برای یادگیری چهارچوب و تکنیک های آیلتس مناسب است.

همه افرادی که میخواهند آیلتس کامپیوتری امتحان بدهند، باید از قبل خود را با یک شبیه ساز IELTS مورد آزمایش قرار دهند. در کل باید ببینند که نحوه انجام آزمون کامپیوتری آیلتس به چه صورت است. شاید بگویید که با دیدن یک ویدیو تمامی زوایای کار دستم می آید، اما واقعیت این است که تا پشت ماشین نشینید، رانندگی یاد نمی گیرید.

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی

در آزمون سنتی آیلتس یا همان Paper-based ، شما باید سه مهارت Listening, Reading, Writing را در روزی جداگانه و بر روی کاغذهای پرینت شده انجام دهید. در این روش باید از مداد استفاده کنید و جواب های بخش Reading و Listening در یک برگه Answer Sheet نوشته می شوند.

اما در آیلتس کامپیوتری، شما باید همین سه مهارت آیلتس را با یک کامپیوتر انجام دهید. خبری از Answer Sheet نیست و تمامی جواب همان لحظه در سیستم ثبت می شوند. نکته مهم این است که قلم ما تبدیل به صفحه کلید کامپیوتر می شود، پس بهتر است از قبل تایپ خود را قوی کنید و از سایت های معرفی شده در زیر تمرین و تسلط کافی بر آزمون کامپیوتری بدست آورید.

تفاوتی بین آزمون Speaking کاغذی و کامپیوتری آیلتس وجود ندارد. سوالات توسط ممتحن آیلتس در سه پارت به مدت 12 دقیقه پرسیده می شود. در طول این مدت با معیارهای Vocabulary, Grammar, Fluency, Coherence شما را ارزیابی می کنند.

بهترین سایت های شبیه ساز آیلتس

سایت های بیشماری وجود دارند که هر کدام مزیا و معایب خود را دارند. من در اینجا سعی کردم تا معتبرترین و برترین سایت ها را به شما معرفی کنم که تست آزمایشی آیلتس انجام دهید. این تست ها در بخش ریدینگ و لیسنینگ بسیار مهم است چرا که مسیر را برای کسب نمره بالای 7 هموار میسازند.

سایت IELTS Online Test

تست های بیشماری در این سایت وجود دارد. در بخش Listening بیش از 50 تست رایگان استاندارد برای آشنایی و خودآزمایی داوطلبین قرار داده شده است. کیفیت صدای Audio ها خوب است و سوالات به صورت های مختلف آمده است. از جمله انواع سوالات Listening آیلتس:

 • سوالات جای خالی Gap-Fill
 • سوالات چند گزینه ای Multiple-Choice
 • سوالات نقشه Map
 • سوالات انتخابی Matching

تست های زیادی در بخش Reading و Writing سایت IELTS Online Test است که تعداد کمی از آنها متاًسفانه غیراستاندارد هستند. اما در اکثر موارد جای نگرانی نیست و می توانید به این سایت اعتماد کنید.

سایت IELTS Test Simulation

کتاب های کمریج آیلتس یکی از مهمترین و استانداردترین نمونه سوالات آزمون آیلتس را در خود جا داده است. هر کتاب شامل 4 تست از آزمون های اصلی آیلتس سال های گذشته است و به صورت یک جلد هر ساله توسط انتشارات کمبریج چاپ می شوند. تاکنون 18 جلد از آن چاپ شده است و هر ساله به تعداد آن اضافه می شود.

چنانچه قصد دارید سوالات کتاب کمبریج آیلتس را به صورت کامیپوتری انجام دهید، حتماً یک سر به سایت IELTS Test Simulation بزنید. دقیقاً می توانید براساس آزمون آیلتس کامپیتری در این سایت عمل کنید و هیچ تفاوتی با آزمون اصلی ندارد. پیاده سازی یا برنامه نویسی دقیقی در این سایت انجام شده که جا دارد با نوشتن کامنت در زیر مقالات از آنها تقدیر و تشکر کنید.

سایت Best My Test

در این سایت می توانید تعداد زیادی تست Listening , Reading آزمون آیلتس را بزنید اما تفاوت آن با دو سایت دیگر این است که باید حساب کاربری بسازید و با خریدن عضویت، به آزمون ها دسترسی پیدا کنید. عضویت در این سایت برای ما که در ایران زندگی می کنیم به صرفه نیست چرا که ارزش پول ما در مقایسه با دلار آمریکا بسیار پایین است. شاید بهتر باشد که همین هزینه را برای کلاس خصوصی آیلتس بکنیم و از توصیه های یک استاد کمک بگیریم.

سایت Best My Test بسیار جذاب و زیبا سازماندهی شده است. درس ها و آزمون های مجانی با عبارت free جداسازی شده اند و سایر آموزش ها با نشان دادن یک قفل بعداز خرید عضویت باز می شوند. شاید بد نباشد که در اینجا از مزایای عضویت Premium این سایت اطلاعاتی کسب کنید. در حال حاضر این عضویت به مبلغ 219 دلار و به مدت یک سال است.

 • بیش از 1000 سوال تمرینی آیلتس
 • بیش از 2500 لغت پرکاربرد در واژگان آیلتس
 • 200 آموزش آیلتس
 • 20 تست شبیه ساز کامل 3 ساعته
 • تصحیح 25 رایتینگ آیلتس
 • 12 بررسی اسپیکینگ آیلتس
 • سوالات نامحدود 1 به 1 از مربی بپرسید

مزایا و معیب آزمون کامپیوتری

آزمون کامپیتری آیلتس به سه بخش تقسیم می شود که در ادامه هر سه بخش آن را زیر ذربین می برم و از مزایا و معایب آن سخن می گویم. فقط این نکته را بگم که برخلاف بسیاری از اساتید و داوطلبین آیلتس، من طرفدار آزمون کامپیوتری هستم و مطمئنم با شرکت در آن، نتیجه بهتری در مقایسه با کاغذی کسب خواهیم کرد.

بخش مهارت Listening آیلتس

شاید بیشترین چالش ما در این بخش باشد، چرا که سرعت مکالمات گوینده زیاد است و هم زمان باید جواب های صحیح را انتخاب کنید و یا در جای خالی کلمه مناسب را بنویسید. این می تواند عکس العمل شما را کند و رشته کلام را از دستتان خارج کند. یکی دیگر از معایب این بخش، مدت زمان 10 دقیقه ای انتقال سوالات به Answer sheet است. این زمان 10 دقیقه ای در آزمون کامپیوتری به 2 دقیقه تقلیل پیدا می کند.

اما به نظر من با کمی تمرین می توانید بر این مشکلات غلبه کنید. تنها کافی است که از سایت های معرفی شده در بالا مقداری تمرین کنید و خود را برای روز امتحان آماده کنید.

بخش مهارت Reading آیلتس

در این بخش سوالات به صورت Side by Side است، یعنی مثل کاغذی نباید برگه را عوض کنید. همین امر باعث می شود که ذهن شما کمتر خسته شود و دیگر نیازی به عوض کردن برگه ها نداشته باشید. تصویر نمونه ریدینگ شبیه ساز آیلتس را در زیر مشاهده کنید.

آزمون شبیه ساز آیلتس Reading

بخش مهارت Writing آیلتس

اگر سرعت تایپ خوبی نداشته باشید، قطعاً در این بخش دچار مشکل خواهید شد. تعداد کلمات رایتینگ Task 1 حداقل باید 150 کلمه باشد و برای Task 2 باید حداقل 250 لغت باشد. با مقداری تمرین و پشتکار می توان در عرض یک الی دو ماه به سرعت تایپ معقولی برسید و از مزایای آزمون شبیه ساز آیلتس کامپیوتری بهره ببرید.

مهمترین مزیت رایتینگ کامپیوتری این است که می توانید به راحتی کلمات و جملات را حذف و اضافه کنید. این در حالی است که در رایتینگ کاغذی بسیار سخت و چالشی است که چیزی را پاک کنید و دوباره بنویسید.

ثبت نام آزمون آیلتس کامپیوتری

هم اکنون فقط در تهران می توانید در آزمون اصلی آیلتس کامپیوتری شرکت کنید، اما برای ماک آزمایشی کامپیتری می توانید در اکثر شهرهای ایران موسسات مختلف را از اینترنت پیدا کنید. از جمله مراکز برگزاری آزمون آیلتس اصلی کامپیوتری:

 1. مرکز آزمون آیلتس تهران (وبسایت)
 2. مرکز آزمون آیلتس ایرسافام (وبسایت)
 3. مرکز آیلتس عصر دین و دانش (وبسایت)

نمونه سوال آزمون شبیه ساز آیلتس کامپیوتری

در هر دو سایت معرفی شده در بالا که می توانید آزمون شبیه ساز آیلتس کامپیوتری آیلتس انجام دهید و نمونه سوال های بخش ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ را تمرین کنید. این تمرینات قبل از امتحان اصلی بسیار حائز اهمیت است و اعتماد بنفس شما را تا حد زیادی افزایش می دهد.

هزینه و قیمت آیلتس کامپیوتری

هزینه آیلتس در سال های اخیر دستخوش تغییرات فراوانی شده است و آخرین قیمت آیلتس کامپیوتری 8 میلیون 500 هزار تومان اعلام شده است. این در حالی است که آیلتس کاغذی 500 هزار تومان گرانتر است.

یک پاسخ

 1. من ترجیح میدم کتبی امتحان بدم چون در تمام مدت تحصیل ام عادت به کاغذ و قلم کردم. اما الان ظاهرا دست ما نیست و بقیه برامون تعیین و تکلیف می کنند. خدا ازشون نگذره که ما رو اینجوری بار آوردن ، حالا میگن بشین پشت کامپیوتر امتحان بده.
  این انصاف نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *