آموزش ارسال الکترونیک کارنامه آیلتس به دانشگاه ها یا موسسات

کارنامه آزمون آیلتس (IELTS) نتیجه‌ای است که نشان‌دهنده مهارت‌های زبان انگلیسی شما در چهار مهارت اصلی (شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن) می‌باشد. این نتیجه به صورت امتیازات برای هر یک از اسکیل‌ها اعلام می‌شود و در نهایت یک میانگین نهایی برای تمام اسکیل‌ها اعلام می‌گردد. امتیازها به صورت اعداد از 0 تا 9 اعشاری و نیز به صورت باند اعلام می‌شوند.

امتیاز کل یا نمره مهارت های شما از ۰ تا ۹ می‌باشد و به عنوان مثال ممکن است شما برای شنیداری 7.5، خواندن 7، نوشتن 6.5 و صحبت کردن 8 دریافت کنید. میانگین نهایی در این مثال (میانگین این چهار مهارت) نیز به عنوان نتیجه کل آزمون یعنی ۷٫۵ اعلام می‌شود.

کارنامه آزمون IELTS نیز معمولاً شامل جزئیاتی در مورد هر یک از مهارت‌ها و نحوه اعتبارسنجی نتایج می باشد. این کارنامه برای شما و برگزارکننده‌های آموزش یا مهاجرت که از نتایج آزمون برای قبول یا ادامه مراحل مختلف استفاده می‌کنند، اطلاعات مهمی فراهم می‌کند.

ارسال الکترونیک کارنامه آیلتس برای دانشگاه ها یا موسسات

شما می‌توانید کارنامه آزمون IELTS را به صورت الکترونیکی (Electronic Test Report Form) برای دانشگاه ها یا موسسات ارسال کنید. توجه کنید که مراکز آزمون از این پس به نمره شما جهت ارسال کارنامه دسترسی ندارند. در حقیقت، شما باید از طریق سایت idp اقدامات لازم را انجام دهید. بدین منظور مراحل زیر را به ترتیت در سایت idp انجام دهید:

1- مراجعه به سایت book.ielts.idp.com/account و سپس اطلاعات حساب کاربری خودتان از جمله آدرس ایمیل و رمز را وارد کنید.

اطلاعات کاربری در سایت idp

2- در صفحه اصلی پنل کاربری سایت idp بر روی view my tests کلیک کنید.

انتخاب گزینه view my tests

3- در صفحه بعدی بر روی view options for this test کلیک کنید و از گزینه های موجود،  Notify Institution را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه Notify institution

4- در صفحه جدید شما می توانید تا 20 دانشگاه یا موسسه را برای ارسال کارنامه الکترونیک آیلتس انتخاب کنید.

انتخاب 20 دانشگاه یا موسسه

5- روی آیکون Add کلیک کنید و در ادامه در فیلد مورد نظر، اسم دانشگاه یا موسسه مورد نظر را سرچ کنید و از لیست انتخاب کنید.

جستجوی دانشگاه یا موسسه

6- به این صورت نمره شما برای دانشگاه ها و موسساتی که انتخاب کردید قابل نمایش خواهد بود.

این کارنامه الکترونیکی شامل اطلاعات همه چهار مهارت (شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن) و نمره کل می‌شود. بعضی از مؤسسات ممکن است بخواهند نتایج الکترونیکی به صورت مستقیم از سازمان برگزارکننده آزمون (مانند IDP یا British Council) دریافت کنند. لطفاً توجه داشته باشید که دریافت کارنامه الکترونیکی ممکن است برخی از شرایط و محدودیت‌ها را دربر گیرد، بنابراین با مرکز آزمون یا سازمان برگزارکننده تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که چگونه می‌توانید از این خدمات استفاده کنید.

چه سازمان هایی می توانند کارنامه آیلتس را ببینند؟

سازمان های دریافت کننده (ROs) ثبت شده در سیستم idp , می توانند نتایج کارنامه آیلتس شما را ببینند. در حقیقت این سازمان ها مجوز لازم برای رؤیت کارنامه آیلتس شما را ازطریق وب سایت رسمی آیلتس به صورت الکترونیک دارند. آنها می توانند به صورت آنلاین صحت نتایج نمونه اسکن کارنامه کاغذی شما را ببینند و احتیاج به اصل نسخه کاغذی آیلتس ندارند.

امکان تغییر ماهیانه لیست سازمان های مذکور توسط idp وجود دارد و اضافه کردن یک موسسه یا دانشگاه برای داوطلبان امکان پذیر نمی باشد. همچنین لازم به ذکر است که این خدمات برای سازمانهایی مانند اداره های کاریابی، آژانسهای مسافرتی و یا مهاجرتی قابل استفاده نمی باشد.

چنانچه سازمان مورد نظر شما عضو سیستم دریافت الکترونیک باشد ایمیلی دریافت خواهد کرد که در آن از شما خواسته شده تا سازمان مربوطه را در خصوص مشاهده نتیجه آزمون شما بر روی پایگاه داده های جهانی آیلتس در جریان قرار دهید. اینک سازمان مربوطه قادر به مشاهده نتیجه آزمون شما خواهد بود.

نسخه چاپی کارنامه آیلتس

در روز آزمون شفاهی شما یک پاکت نامه دریافت خواهید کرد که می بایست آدرس دقیق خود را بر روی آن نوشته تا کارنامه آیلتس شما به آدرس مذکور ارسال شود. معمولاً این کارنامه چاپی به شما از طریق پست ارسال می‌شود و برخی از مراکز آزمون با ایمیل یا پیامکی به شما اعلان می‌کنند که نتایج شما آماده و برای شما ارسال شده است. در کارنامه چاپی، اطلاعات مهمی مانند نام شما، شماره پاسپورت، تاریخ تولد، تاریخ برگزاری آزمون و نمرات شما ذکر می‌شود.

در آزمون IELTS، نسخه چاپی کارنامه به عنوان “کارنامه چاپی” یا “مدرک اوراقی” (Paper Test Report Form) شناخته می‌شود. این کارنامه یک سند رسمی است که نمرات شما در هر یک از مهارت‌ها و نمره کل را نشان می‌دهد. این سند برای شما ارسال می‌شود و همچنین برخی از نسخه‌های آن بنا بر درخواست شما، به سازمان‌ها یا مؤسساتی که احتمالاً از نتایج شما برای قبول یا تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند، ارسال می‌شود.

بعداز دریافت کارنامه چاپی، به دقت آن را بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه مغایرت یا ناهماهنگی، سریعاً با مرکز آزمون تماس بگیرید تا اصلاحات لازم انجام شود. این کارنامه یک مدرک معتبر یا رسمی می‌باشد و شما باید در نگهداری آن کوشا باشید، زیرا تحت هیچ شرایطی نسخه دوم برای شما صادر نخواهد شد. در مدرک ذکر شده نکات امنیتی به کار رفته است، بنابراین کپی کارنامه ارزشی ندارد و جرم محسوب می شود. لازم به ذکر است که مراکز دریافت کننده کارنامه مانند دانشگاه ها یا موسسات می توانند از طریق دسترسی به سایت آیلتس نتیجه امتحان شما را پیگیری کنند.

آموزش ارسال الکترونیک کارنامه آیلتس به دانشگاه ها یا موسسات

آزمون آیلتس به چه شکل است؟

آزمون آیلتس (IELTS) یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی جهان است. این آزمون توسط سازمان‌های بین‌المللی معروفی چون بریتیش کانسیل (British Council)، IDP: IELTS Australia و کمبریج آزمون (Cambridge Assessment English) برگزار می‌شود. آیلتس به دو نوع عمده آکادمیک (Academic) و جنرال (General Training) تقسیم می‌شود.

  • آیلتس آکادمیک (Academic IELTS): برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلی را دارند. مخصوص داوطلبانی است که می‌خواهند به عنوان دانشجو در دوره‌های تحصیلی مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، یا دکترا در کشورهای انگلیسی‌زبان شرکت کنند.
  • آیلتس جنرال (General Training IELTS): برای افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور انگلیسی‌زبان یا شرکت در دوره‌های آموزشی ویژه (مانند دوره‌های آموزش حرفه‌ای) را دارند. همچنین برای متقاضیانی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی‌زبان کار کنند یا تجربه کاری مرتبط با زندگی روزمره داشته باشند.

آزمون آیلتس شامل چهار بخش اصلی است: شنیداری (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speaking). هر یک از این بخش‌ها به ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی شما در مواقع مختلف تمرکز دارند. بنابراین این امتحان به عنوان یک استاندارد بین‌المللی به شما امکان می‌دهد تا توانایی‌های زبانی خود را به یک شیوه معتبر و قابل قبول نمایش دهید.

کارنامه آزمون آیلتس

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در این آزمون و کسب نمره بالای 7 ، مطالعه منابعی مانند کتاب 504 واژه ضروری و لغات ضروری آیلتس است. این منابع در کنار برنامه ریزی صحیح و تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تأثیر بسیار زیادی در پیشرفت شما خواهند داشت.

مدت زمان اعتبار آیلتس

متاسفانه، مدت زمان اعتبار آزمون آیلتس (IELTS) به صورت کلی تعیین شده و یکنواخت نیست. مدت زمان اعتبار نتیجه آیلتس بستگی به تاریخ انجام آزمون دارد. در حالت عمومی، نتیجه آزمون IELTS برای مدت ۲ سال اعتبار دارد. به عنوان مثال، اگر شما در تاریخ 1 ژانویه 2023 آزمون IELTS داده باشید، نتیجه شما تا تاریخ 1 ژانویه 2025 اعتبار دارد. پس از این تاریخ، شما باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کنید.

برای اطمینان از اطلاعات دقیق و به‌روز، همیشه به سایت آزمون آیلتس مراجعه کنید یا با مراکز برگزار کننده آزمون IELTS تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *