مهارت اسپیکینگ در آزمون آیلتس

مهارت اسپیکینگ در آزمون آیلتس

مهارت اسپیکینگ در آزمون آیلتس که از لحاظ زمانی به صورت جداگانه در روز دیگری برگزار می­‌شود، به طور میانگین حدود ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می­‌کشد. مهارت اسپیکینگ خود شامل سه بخش می‌باشد. نمره‌دهی در این قسمت با توجه به ۴ معیار کلی انجام می­‌گیرد. این ۴ مورد عبارتند از روان و سلیس صحبت کردن آزمون دهنده و پاسخ­گویی به تمامی سوالات پرسیده شده بدون پرداختن به حاشیه، داشتن دایره لغت بالا و صحبت کردن بدون ایراد گرامری، تلفظ صحیح کلمات ( دقت کنید که تلفظ با لهجه دو چیز متفاوت است و داشتن لهجه باعث کسر نمره نمی­‌گردد).

مهمترین نکات در مهارت اسپیکینگ آیلتس عبارتند از:
1- به سوالات پرسیده شده مسلط باشید، از جملات ساده ولی صحیح استفاده کنید.
2- سریع و بدون مکث جواب سوال را بدهید.
3- از قدرت تخیل خودتان استفاده کنید

 

بخش اول مهارت اسپیکینگ:

بخش اول مهارت اسپیکینگ

بخش اول مهارت اسپیکینگ تقریبا ۴ تا ۵ دقیقه طول می­کشد و حدودا 8 الی ۱۱ سوال پرسیده می­‌شود. سوالات پرسیده شده سوال‌­هایی ابتدایی و کلی می­‌باشند. این قسمت از Speaking به عنوان آسان­‌ترین بخش مهارت اسپیکینگ شناخته می­‌شود، لذا توصیه می‌­شود در این قسمت کاملا روان و سلیس صحبت شود تا ممتحن تحت تاثیر قرار بگیرد. در واقع این بخش برای آماده‌سازی زبان آموز جهت مراحل بعدی می‌­باشد. یکی از اصلی‌ترین نکات در این قسمت مکث نکردن زیاد می­‌باشد. سعی کنید بدون مکث و هر آنچه که به ذهن شما می­‌رسد را سریع پاسخ دهید. سپس برای پاسخ خود دلیل بیاورید، با این روش می­توانید به مدت ۴ تا ۵ دقیقه صحبت کنید. به عنوان مثال:

What is your favorite color?
My favorite color is blue, because it is the color of the sky on a nice day.

بخش دوم مهارت اسپیکینگ:

بخش دوم مهارت اسپیکینگ

در بخش دوم مهارت اسپیکینگ ممتحن وارد بخش اصلی آزمون speaking می‌شود. تقریبا ۳ دقیقه زمان به این قسمت اختصاص داده خواهد شد، که ۱ دقیقه­ آن صرف فکر کردن پیرامون سوال و نت‌برداری می‌­شود. در این مرحله کیو کارت به همراه یک برگ کاغذ و مداد به آزمون‌دهنده داده می­‌شود و او باید بعد از ۱ دقیقه نت‌برداری و فکر کردن در مورد سوال­‌های پرسیده شده صحبت کند. نکته مثبتی که به زبان آموز کمک می­کند، تکراری ‎بودن این سوال­‎ها در آزمون IELTS می‌­باشد و با فرا گرفتن چند تکنیک اساسی می­‎توان امتیاز خوبی در بخش دوم مهارت اسپیکینگ کسب کرد. ۶ موضوع اصلی که سوال‎­ها عموما پیرامون آن­ها می‎­باشند عبارتند از:

برای پاسخ گویی به این سوال‌­ها سعی کنید اول تم خاصی را در ذهن خود انتخاب کنید با کلماتی ساده آن را بیان کنید، سپس با مترادف­ها، موضوع را بیشتر توضیح دهید. در توضیح بیشتر می‌­توانید از مثال و یا داستان نیز استفاده کنید تا بتوانید مدت زمان بیشتری را صحبت کنید. نکته کلیدی این که در حین تمرین در منزل صدای خود را ضبط کنید، گوش کنید، بنویسید و ایرادات خود را اصلاح کنید. برای دانلود جدیدترین سوالات بخش اسپیکینگ از ماه سپتامر تا دسامبر به این صفحه مراجعه کنید.

بخش سوم مهارت اسپیکینگ:

بخش سوم مهارت اسپیکینگ

در بخش سوم مهارت اسپیکینگ از آزمون آیلتس حدودا ۳ تا ۶ سوال پرسیده می‌­شود. داوطلب باید پاسخ­‌هایی طولانی با جزئیات بیشتری از خود اراده دهد، زیرا این قسمت بخش پایانی و شانس آخر برای آزمون‌دهنده محسوب می­‌شود. در این قسمت چهار تکنیک اصلی وجود دارد که باید رعایت شود:

به مثال زیر توجه کنید:

Question: Do you think it is better to have clear aims for the future, or is it best to take each day as it comes?

Answer: Having aims allows you to plan for what you need to do today and tomorrow in order to achieve longer-term objectives.

Example: For example, if you want to become a doctor, you need to choose the right subjects at school, get the right exam results, and work hard at university.

Opposite: without a clear aim, it would be impossible to take the necessary steps towards a career in medicine, or any other profession.

و در نهایت مثل تمامی مهارت­‌های توضیح داده شده برای مهارت اسپیکینگ، تنها توصیه تمرین و تکرار هر چه بیشتر و خواندن نمونه سوال­‌های بیشتر برای آزمون IELTS می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *